Bulifutásoktól jutott el a terepversenyek dobogójára

Makka Gabriella kipróbálta az Ironmant, megjárta a Chopokot, megnyerte a Hegyestű Trailt. Legutóbb március 27-én, az Ensport Vértes Terepmaratonon szerzett ezüstérmet.

„A tavasz igazi nagy megméretése a Kör lett volna, amire január óra készültünk a futótársammal. Ám mivel ő lesérült, el kellett halasztanunk. Így kerültem a Vértes rajtjába, szinte az utolsó pillanatban, átvett nevezéssel. Maga a verseny elég izgalmasan alakult, úgy éreztem, hogy el fogok vérezni – idézi fel Gabriella. – Jött mögöttem egy lány, utólag tudtam meg, hogy Sáringer Kovács Szilvia ultrafutó, aki az utolsó három kilométeren csupán háromszáz méterre volt tőlem. Emiatt elég magas, 190-es pulzussal futottam le a végét, és nagyon elfáradtam. Ennek ellenére nagy élmény volt egy ennyire szoros versenyhelyzetet megélni. Igaz, hogy régóta futok és járok versenyekre, viszont korábban mindig csak jól akartam magam érezni.

Itt, amikor megtudtam az ellenőrzőpontoknál, hogy második vagyok, feléledt bennem a kézilabdás múltamból fakadó versenyszellem, és már nem akartam elengedni a helyezést.”

Makka Gabriella második gyermeke születése után kezdett el futni, de még elég rendszertelenül. Ekkoriban inkább crossfitezett, ezzel próbálta visszanyerni régi formáját. A fordulat akkor következett be, amikor barátnője elhívta egy félmaratonira. Rá egy évre már maratonit futott, és azt gondolta, hogy ezzel ki is pipálta a hosszú távokat a bakancslistáján.

„2014-ben egy baráti társasággal részt vettünk a nagyatádi Ironmanen váltóban. Teljesen bulinak fogtuk fel az egészet. A következő három évben is ezzel a hattagú csapattal mentünk el, aztán a férjemmel kitaláltuk, hogy próbáljuk meg kettesben. Ez is sikerült, és ezután határoztam el, hogy legközelebb egyedül is belevágok.”

Gabriella összesen három Ironmant teljesített, amelyekre bevallása szerint elég keveset készült. Inkább a szívósság volt jellemző rá mindig is, nem a kitartó edzésmunka. Jól bírja a hosszú távokat, a Kinizsi Százast többször megcsinálta túrázva és futva, valamint a Piros 85-öt is lekocogta már.

„Egy idő után elhatároztam, hogy keresek magamnak edzőt, hiszen mindenki, aki edzővel készült mellettem, látványos fejlődésen ment keresztül. Tavaly márciusban kerültem Jakus Bélához, és amióta ő foglalkozik velem, azóta az én eredményeimen is látszik a fejlődés.

A Vértes Terepmaraton azért sikerült ilyen jól, mert végre normálisan készültem rá, ami korábban nem volt rám jellemző.”

Ám nem a VTM volt az eddigi legjobb versenye. A tavaly októberi, 115 kilométeres Hegyestű Trailen elsőként ért célba nőként, ráadásul elég nagy előnnyel. Itt is meglátszott, hogy edzői segítséggel készült fel rá. Külföldi versenyek tekintetében a SkyMarathon Chopok a legemlékezetesebb.

„Először 2019-ben jártam ott, ugyanis elhatároztam, hogy terepen fogok futni, mert aszfalton nagyon lassú voltam, és nem éreztem magamban túl sok fejlődési lehetőséget. Gondoltam, kimegyek a Tátrába egy versenyre, és megnézem, mit tudok. A rajtban csupán ötvenen álltunk, ráadásul már az első ötszáz méteren jelentős hátrányba kerültem. Ez egy nehéz, nagyon technikás, 3000 méter szintemelkedéssel járó útvonal volt. Viszont itt derült ki, hogy a technikás pálya is jól megy nekem, bátor vagyok, nem félek.”

Amióta edzővel készül, a korábbinál is jobb eredményeket ér el a futóversenyeken

Mégsem tudta befejezni a versenyt, lévén elfeledkezett a szintidőről, és kicsúszott belőle hat perccel. Aztán legközelebb, 2021 szeptemberében újból megpróbálta. Ekkor már a második helyen végzett, ami nagy meglepetés volt neki is. S bár terepen szeret futni, nyáron mégsem megy ki az erdőbe.

„Nem bírom a nyári erdő páratartalmát – indokolja. – Amennyire jól érzem magam télen, ősszel és tavasszal az erdőben, nyáron a lábamat sem nagyon tudom betenni oda. Ilyenkor marad az aszfalt. Tavaly júliusban lefutottam az Ultra Lupát, ami mentálisan is sokat adott nekem, mivel bebizonyosodott, hogy aszfalton is megy a száz kilométer.”

Gabriella elmondta, hogy már nem indul több Ironmanen, a triatlont végleg abbahagyta, a biciklijét is eladta, most már csak a futásra koncentrál. Legközelebb a Hello Balaton Trail 52 kilométerén méretteti meg magát, majd májusban Nagymaroson indul egy ultrán. Az Ultra Trail Hungary 112 kilométeres távjára is benevezett már két éve, ez lesz a nyári időszak fő versenye.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak
Kutyasportok Európa-bajnoksága Magyarországon
Megvolt a tesztelés az Adriai-tengeren, jöhet az Atlanti-óceán átevezése
Az utolsó emelkedőn „elfogyott a lába”, de megnyerte első ultratávú futóversenyét
Rekordidő alatt jutott fel Óceánia legmagasabb pontjára a brazil ultrafutó

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat
A magyar hegymászás legsűrűbb éve: a tragédiától a sikerig minden benne volt
Minőség, súly, ár és kényelem: szempontok és felszerelés a magashegyi túrázáshoz

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.