Közeledik az év vége, szaporodnak a karácsonyi programok, lázasan készülünk az Ünnepekre. Valaki szereti ezt az időszakot, más a háta közepére sem kívánja. Én az előbbi vagyok, igaz, decemberre rendszerint elfáradok. Sokkal több energiát igényel a napi rutin, nehezebben kezelem a stresszt, és úgy érzem, semmire sincs időm… Ráadásul ott a futás is, amit szinte lehetetlen besuvasztani a határidős munkák és az ajándékvásárlás közé. Mit lehet tenni, hogy ne nyomasszon a futás gondolata? Van pár tippem, amit szívesen megosztok Veled:
A kevesebb néha több!
Ezzel nem arra szeretnélek biztatni, hogy ilyenkor teljesen hagyd abba a futást. Bár vannak olyan időszakok – pl. munkahelyváltás, szakítás, betegség –, amikor tényleg nem az a fő probléma, hogy mikor és mennyit fussunk. Viszont egy feszített időszakban is be lehet illeszteni a futást a mindennapokba. Lehet, pont jót fog tenni egy húzós nap előtt vagy éppen a végén, ha ki tudod szellőztetni a fejed. Ha teheted, ne állj le, hiszen néhány hét kihagyás után sokkal nehezebb újrakezdeni, és nagyobb a sérülés veszélye is. Este megnéznél egy jó filmet kikapcsolódásként, forralt boroznál a barátokkal, vagy hétvégén karácsonyi sütit készítenél a gyerekekkel? Bőven belefér!
Elég, ha visszaveszel a mennyiségből, fuss kevesebbszer és kevesebbet, csak lehetőség szerint tartsd meg a rendszerességet.
Jót tenni jó!
Egyre többen futnak valamilyen jó ügyért, vagy egyénileg, vagy csapatban. Vannak kifejezetten jótékony célú futóversenyek, amelyeken a nevezési díjjal támogathatsz egy egyesületet, vagy a versenyszervezők biztosítanak úgynevezett charity nevezéseket. Neked is eszedbe jutott már, milyen jó lenne segíteni a futással? Ilyenkor az Ünnepek közeledtével a jótékonykodásra még inkább szükség van, így itt a legjobb alkalom, hogy elkezdd! Vegyél részt jótékonysági futáson, adományozz meleg ruhát, élelmiszert vagy használt sportszereket olyan alapítványnak, amely eljuttatja a rászorulóknak. Ha a munkahelyeden mások is futnak, szervezhettek munkahelyi futást is gyűjtési akcióval egybekötve, vagy szervezhettek sportnapot gyerekeknek.
Ha épp nincs kedved, időd futni, egy jó ügyért talán sokkal szívesebben felhúzod a futócipőt – hidd el, megéri!
Újratervezés
Ilyenkor év végén szeretem végiggondolni, mit adott nekem a futás. Megérte-e a befektetett munka, szükséges-e változtatnom, időbeosztásban, hozzáállásban, motivációban. Függetlenül attól, hogy mennyit futsz, jársz-e versenyekre, biztos vannak olyan kérdések, amelyek Téged is foglalkoztatnak. Te is szeretnél edzőt, mert már mindenkinek van, csak neked nincs? A családodban, párkapcsolatodban rendszeres a konfliktus a futás miatt? Túl sok együtt a munka, a család, tanulás és a futás, vagy csak te vagy maximalista és rendszeresen túlvállalod magad? Zavar, hogy folyton lesérülsz, nem fejlődsz, és inkább hagynád az egészet, mert nem látod értelmét? Kiégtél a versenyzésben? Lehet, hogy ezeket a kérdéseket év közben könnyebb a szőnyeg alá söpörni, de ilyenkor, az év vége felé érdemes időt szánni rá, hogy akár külső segítséggel (pl. sportcoach) megkeresd a válaszokat. Le is írhatod, mi a jó a futásban, és mit szeretnél elérni, mik a céljaid és a motivációd. Ha csak napi 10 percet is tudsz szánni erre a belső munkára, meglesz az eredménye: segít átlátni a jelenlegi helyzetet, és tiszta lappal, újult erővel indulhatsz neki az új (futó)évnek. Sok sikert kívánok hozzá!
Cseke Lilla blogsorozatának részei
1. A legszebb szigetkör
2. A legszükségesebb feladatok verseny előtt
3. Amikor a legnehezebb…
4. A legbosszantóbb bakik
5. A legnagyobb áldozatok
6. A legnagyobb félelmek
7. A verseny legjobb része
8. A világbajnokság legfontosabb pillanatai
9. A legfontosabb dolgok, amiket a futásnak köszönhetek
10. A legjobb tippek a regenerálódásra
11. A legjobb zenék aszfaltra vagy körözős versenyekre
12. A legjobb futócuccok az őszre
13. A legösztönzőbb ötletek futásra a hidegben
14. A kedvenc keresztedzések
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!