Hogyan válasszunk versenyt? A koronavírus óta visszatértünk a megszokott kerékvágásba, minden hétvégére jut több verseny aszfalton és terepen is, szóval nehéz a döntés… Van néhány tippem, ami segíthet, hogy megküzdj a bőség zavarával és a versenyzés ne teher, hanem élmény, sőt sikerélmény legyen. Ha röviden kellene összefoglalnom, hogyan dönts, azt mondanám: körültekintően. De mit is jelent ez?
Aktuális edzettség és egészségi/fizikai állapot
Vedd figyelembe az aktuális egészségi és edzettségi állapotodat. Függetlenül attól, hogy kezdő vagy gyakorlott futó vagy, mindig vannak olyan időszakok amikor kevesebb idő jut a futásra. Lehet, hogy néhány hónappal korábban beneveztél egy versenyre, viszont az indulás előtti egy–három hétben érdemes átgondolni, valóban készen állsz-e.
Bevallom, velem is előfordult, hogy előző este még lázas voltam, és úgy álltam a rajtba másnap, persze az adrenalin el tudja nyomni a tüneteket, de sokkal nehezebb kiheverni akár egy szimpla torokgyulladást is, ha ráterhelsz a futással.
Ha pedig a sarkad/bokád/térded fáj egy ideje, inkább gyógytornászhoz, manuálterapeutához menj és add át a nevezésedet. Versenyezni egész évben lehet, de egy sérüléssel a rendszeres futást is kockáztatod.
Nézd az egész évet, legyenek fő versenyek
Tavasszal egészen őszig láthatod, milyen eseményekre tudsz nevezni, de éppen emiatt könnyű átesni a ló túlsó oldalára, és hirtelen telezsúfolni a naptáradat időpontokkal. Nekem az vált be, hogy év elején előveszem a neten található versenynaptárakat (ha rákeresel, többet is találsz), s dátum szerint kigyűjtöm a szimpatikus versenyeket, a legfontosabbak dátumát kiírom, kirakom egy jól látható helyre (hűtő, tükör), és menet közben hozzájuk igazítom a többit. Ha vannak olyan versenyek, amelyeknél limitált a férőhely és hamar betelik a nevezés, azokra érdemes időben lecsapni, jó motivációt adhatnak a felkészülésre. Ha edzővel készülsz, év elején már biztos meg tudjátok beszélni, mik legyenek a fő versenyek és az úgynevezett edzőversenyek, amelyeken gyakorolhatsz.
A kevesebb néha több
Kezdő futóként az első évben heti három-négy alkalommal futottam 10–15 kilométert, hétvégén pedig versenyeken félmaratonokat. Bár nagyon élveztem a versenyek hangulatát, úgy fél év után elfáradtam a sok szervezésben és utazásban. Hiszen egy-egy eseményre eljutni sokszor nagyobb tortúra, mint lefutni a távot. Érdemes ismerősökkel, barátokkal telekocsit szervezni, közösen szállást foglalni, így jó hangulatú közösségi élmény is lehet a verseny.
Aszfalt vagy terep, a táv növelése
Ha több félmaraton után vágysz már a maraton teljesítésére, és meg is van a verseny időpontja, ne egyből a versenyen duplázd meg a távot. Mindenképp iktass be a felkészülésedbe 30–35 kilométeres futásokat, amelyeken a tempót is tudod gyakorolni.
Ha kacsingatsz a terepfutás felé, de rendszeresen aszfalton futsz, keress lakóhelyedhez közeli terepeket, például hétvégi edzésként még jól is passzol egy könnyű erdei futás a felkészülési időszakban, ha teheted, fuss többet emelkedőkön.
Ha stabilan le tudsz futni 21 vagy 30 kilométert, de nem vagy gyakorlott terepes, válassz rövidebb távot az első terepversenyeden. Vedd figyelembe, hogy nemcsak a távval, hanem a szintemelkedéssel is meg kell küzdened, a frissítésedre is jobban kell majd figyelned, mint aszfalton és a tempód is más lesz, mint amit megszoktál.
Remélem, tudtam segíteni, hogy jól dönts. Sikeres felkészülést és jó versenyzést kívánok!
Cseke Lilla blogsorozatának részei
1. A legszebb szigetkör
2. A legszükségesebb feladatok verseny előtt
3. Amikor a legnehezebb…
4. A legbosszantóbb bakik
5. A legnagyobb áldozatok
6. A legnagyobb félelmek
7. A verseny legjobb része
8. A világbajnokság legfontosabb pillanatai
9. A legfontosabb dolgok, amiket a futásnak köszönhetek
10. A legjobb tippek a regenerálódásra
11. A legjobb zenék aszfaltra vagy körözős versenyekre
12. A legjobb futócuccok az őszre
13. A legösztönzőbb ötletek futásra a hidegben
14. A kedvenc keresztedzések
15. A legjobb futótippek karácsony előtt
16. A leghasznosabb tudnivalók edzőválasztás előtt
17. A legjobb könyvek a teljesítmény javításához
18. A legjobb kifogások a bemelegítés és nyújtás mellőzésére
19. A legjobb applikációk futáshoz
20. Tippek hétvégi hosszabb futásokhoz
21. Futótippek a versenyszezon elé