Tavaly 2:14:34-es időeredményt ért el Amszterdamban, egyéni csúcsot futott. Készül esetleg a megjavítására?
Mindenképpen, a maratoni futó szinte mindig úgy áll oda a rajthoz, hogy szeretne egyéni csúcsot dönteni, mert nem olyan sűrűn indul nagy versenyen – jelentette ki a Csupasport érdeklődésére Csere Gáspár, aki tavaly 26. lett Amszterdamban. – Napirenden van tehát most is a javítás, a tavasszal betegség miatt hosszabb időn át nem tudtam versenyezni, úgyhogy felgyülemlett bennem a bizonyítási vágy. Az augusztusi Európa-bajnokságon egész jól futottam, de ott nem az időeredmény volt az elsődleges.
Az amszterdami esetleg a kedvenc versenye is lett?
Azt azért nem mondanám, de elöl helyezkedik el a listámon, szeretek ide járni, az idei már a harmadik alkalom. Általában jó a szervezés, a pálya, hűvösebb az idő, vagyis minden adva van a jó időeredményhez, kíváncsian várom, mire leszek képes! Berlint is szeretem, de idén kicsit közel volt az Eb-hez, és az utóbbi években egyre melegebb van ott szeptemberben. Jobban szeretem a hűvös, október közepi időjárást.
Milyen időjárásra számíthat vasárnap?
Ahogy nézem, nagyjából tizenkét-tizennégy fok lesz a verseny alatt, ami optimális. Bár kicsivel lehetne hűvösebb, ez még bőven jó, a melegtől nem kell tartani.
Kik lesznek a legnagyobb nevek a mezőnyben?
Az afrikaiak közül jó néhány 2:04-2:05-ös futó indul, de igazi sztár, húzónév nincs a mezőnyben. Simán lehet ugyanakkor meglepetés, tavaly is nagyon jó időt, pályacsúcsot ért el a győztes, a világbajnok Tamirat Tola. Az öt-tíz legnagyobb klasszis nem szokott versenyezni Amszterdamban, de gyakran születik 2:04-2:05 körüli erős eredmény. A női mezőnyben indul Szabó Nóra és Erdélyi Zsófia is, ugyancsak mi hárman képviseltük a magyar színeket az Európa-bajnokságon. Az Eurosport közvetíti a versenyt, tehát otthon is lehet majd követni.
Azt lehet előre sejteni, kik azok, akikkel egy bolyban futhatja majd le a távot?
Igen. A verseny egyúttal holland bajnokság is lesz, tehát néhány hollanddal társulhatok, illetve beszéltem egy belga sráccal, akivel össze fogunk dolgozni. Aztán indul még egy szomáliai futó és néhány másik belga, akik szóba jöhetnek – nem olyan sűrű a mezőny, de bármi lehet.
Mi a véleménye arról, hogy a magyar maratoni bajnokságot Frankfurtban rendezik?
Eléggé ambivalensek az érzéseim, mert egyébként nekünk, válogatottaknak ideális lehetne, hogy jó versenyen jó időt fussunk és világranglistapontokat gyűjtsünk, ami segítheti a kvalifikációt a budapesti vébére. Azonban azzal, hogy kevesebb mint egy hónappal az esemény előtt jelentették be, hogy ez lesz a magyar bajnokság, nem tudtunk mit kezdeni, hiszen már lefixáltuk a maratoni versenyeinket.
A nagy tömegversenyeken indulás három-négy hónapos szervezést és felkészülést igényel, vagyis a szövetség részéről szakmailag kifogásolható döntés volt ez, szomorú vagyok miatta, remélem, a következő években jobban és időben megszervezik az ob-t. A külföldi helyszín az amatőröknek nem kedvező, sokan nem mennének el amiatt, mert ráfizetnek az utazásra.
Nekünk jó az irány, Magyarországon nem sűrű az ob mezőnye, emiatt nehéz jó időt futni – vagyis a kitelepítés egy közeli európai városba nem rossz ötlet. Igaz, Frankfurt kicsit messze van, a környező országokat tekintve Pozsony, Bécs vagy Ljubljana jöhetne szóba, de tényleg időben tudnunk kell róla. Ha jövőre tavasszal rendezik az országos bajnokságot, az lenne a reális, ha karácsony környékén megszületne a kiírása.
Mik a tervei még erre az évre?
Két hét múlva lesz a frankfurti verseny, nevezek rá, és meglátom, milyen állapotban leszek. Ha lesz elég erőm és motivációm, megpróbálok elindulni rajta, utána viszont pihenő és alapozás következik, de lehet, még egy-két kisebb versenyt beiktatok a naptáramba.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!