A futás az egyik legősibb és bizonyos tekintetben a legegyszerűbb mozgásforma, de ha az ember elmélyül benne, rájön, hogy valójában azért elég összetett. A lehetőleg eredményes futásra való felkészülés nem csupán abból áll, hogy az ember megpróbál leküzdeni rövidebb-hosszabb távokat.
Egy biztos: ha az ember stabil, arányos és tudatosan felkészített izomzatú, nagyobb esélye van rá, hogy magához képest jól fusson. Ezért gyűjtöttem össze erősítő gyakorlatokat futók számára.
1. TRX pike
Minden TRX-es gyakorlat, bármely izomcsoportra is hat, igénybe veszi a törzset. A futásnál pedig éppen a törzs az, amely mindvégig dolgozik, vagyis a TRX az egyik legjobb barátja a futóknak. Azon belül is kiemelten jól jönnek a kifejezetten törzserősítő gyakorlatok, ilyen a TRX pike, amely valójában nem más, mint a kartámaszos plank csípőkitolással kiegészítve.
Végrehajtás: A kartámaszos plank úgy néz ki jelen esetben, hogy a karokat a talajon helyezzük el, a lábakat viszont a TRX-be akasztjuk, ami azt eredményezi, hogy instabil felületen támaszkodnak a lábak. A hát mindvégig egyenes, a fej nem lóg. Ebből a helyzetből toljuk ki a csípőnket, majd engedjük magunkat vissza lassan a planktartásba.
2. TRX crunch
Nagyon hasonlít a pike-hoz, azzal a különbséggel, hogy nem a csípőt toljuk ki, hanem a térdet húzzuk be a csípő alá. Ennél a gyakorlatnál is dolgozik az egész törzs, magyarán, aki ezt a gyakorlatot végzi, érezni fogja a hasát, a hátát, a derekát.
Végrehajtás: A kiinduló pozíció ugyanaz, mint a pike-nál, ügyeljünk arra, hogy a térdek behúzása után se lógjon a fejünk. A derék nem homorít, a hát mindvégig egyenes és stabil, a csípőt nem ejtjük be. Páros és váltott lábbal is végezhető.
3. TRX fekvőtámasz
Ez a gyakorlat haladóknak ajánlott, csak olyanok próbálkozzanak meg vele, akik tudnak szabályos fekvőtámaszt csinálni stabil felületen. A gyakorlat, mivel csak az egyik lábat akasztjuk be a TRX-be, kiemelten igénybe veszi a törzs izmait, dolgoznak a csípő és láb izmai is. A karról nem is beszélve, ami terepfutóknak kifejezetten előny.
Végrehajtás: Kartámaszos plankpozícióba helyezkedünk el, de csak az egyik lábat akasztjuk be a TRX hosszan leeresztett szárába, a másikat eltartjuk a fixen rögzített lábunktól. Szűk fekvőtámaszokat végzünk úgy, hogy figyelünk a törzsünk stabilitására, a hátunk végig egyenes, a csípő nem esik be és emelkedik ki mozgás közben.
4. Csipőemelés fitballon
Azért jó ez a gyakorlat, mert egyszerre dolgoztatja meg a hát alsó szakaszát, a farizmot, a combhajlító izmot és a vádlit, plusz még a has és a csípő izmai is besegítenek. Egy futó számára ideális gyakorlat.
Végrehajtás: Hanyatt fekszünk, mindkét lábszárunkat a fitballra helyezzük, lehetőleg minél messzebb a csípőnktől. A csípőnket emeljük meg, már ekkor érezhetjük, hogy a labda megtartása is jelentős erőfeszítést igényel a törzs izmaitól. Majd ebből a pozícióból emeljük még magasabbra a csípőnket (a derék ne legyen homorú), és húzzuk be a labdát a csípő irányába lassan, majd ugyanilyen lassan engedjük ki, figyeljünk arra, hogy ne lendületből dolgozzunk.