A laikusok szerint a futás a legolcsóbb sportágak közé tartozik, mert elegendő a jó futócipő. Természetesen ez nem igaz, mivel egy középkategóriás futócipő 40 és 60 ezer forint közé tehető. Aztán ott vannak a különböző kiegészítők, mint a nyakmelegítő, a futóövtáska, a vádlimelegítő, a karvédő, a vizestasak és még sorolhatnánk, amelyek szintén megterhelik a pénztárcát. Na de mi a helyzet a futónadrágokkal?
„A normál rövidnadrágok hat és húszezer forint közötti áron kaphatók, a téliesített pedig tizenötezertől – kezdte Szűcs Csaba, a Spuri Futóbolt-hálózat tulajdonosa, a magyar maratoni futás csúcstartója (1993 áprilisában, a Párizsi maratonin állította fel a 2:12:10 órás rekordot). – Az árak mellett azonban érdemes figyelni a kivitelezésre, mert legalább annyira fontos a felszerelés, mint a cipő. A profi maratoni futók a lehető legkisebb súlyt szeretnék magukon viselni, ezért az úgynevezett pillangószabású nadrágot részesítik előnyben, amelynek a szára lobog, és oldalt fel van sliccelve. Egyre inkább elfogadott, hogy a géltartónak egy cipzáras zsebet is elhelyeznek a nadrágon. Az amatőrök körében leginkább a hosszabb, combközépig érő öt-, hat- vagy hétinches nadrágok terjedtek el.”
A két szélsőség között persze léteznek más rövidnadrágok is, mint például a terepfutóknak kifejlesztett ruhadarab, amely sprődebb és strapabíróbb anyagból készült, hogy az erdőben, a bozótos területen se szakadjon ki. Ezeknél a daraboknál több a zseb a különböző kiegészítők (gélek, személyes iratok, frissítők) tárolására.
„Egyre inkább elterjedtek a zsebes nadrágok, mert a Bostoni vagy a New York-i maratoni harmincezres mezőnyében is csupán úgy százötven profi futó található, akiknek valamennyi frissítőt a kezükbe adják a segítők, vagyis nekik kizárólag az időeredményre kell figyelniük. A többieknek viszont szükségük van a különböző személyes tárgyaikat tárolni.”
További érdekességeket talál a Futás 2021 magazinban, amely már kapható az újságos standokon!
A profik között elterjedt még a kompressziós rövidnadrág, amely egyben tartja az izomzatot, s kevésbé van kitéve a rázkódásnak. Egyelőre nem tudni, hatékonysága orvosilag mennyire megalapozott, de léteznek ilyen ruhadarabok is.
Szűcs Csaba hozzátette, a futócipő mellett a futónadrág is egyre inkább a divat irányát követi.
„Két szélsőséggel lehet találkozni, az egyik, aki még egy métert sem futott, de már több százezer forintot költött ruházatra, a másik pedig, aki az otthon talált leharcolt gönceit kapkodja magára, mondván, futni éppen megfelelnek. A két szélsőség között vannak a normálisan gondolkodók, közöttük a hölgyek gyakran a színre mennek rá, vagyis hogy illeszkedjen a ruházatukhoz. Mondjuk, a férfiak olykor rosszabbak a hölgyeknél. Nehéz megértetni, hogy a világos és színes nadrág nem strapabíró, mert a városi szmogot, koszt, illetve a terepen a sarat és a port szinte lehetetlen kimosni az anyagból. Még mindig a fekete szín a legpraktikusabb.”
A szakember mellett megkérdeztük a felhasználót is, milyen nadrágokat részesít előnyben.
„Nekem a testre feszülő rövidnadrág a legjobb – mondta Csécsei Zoltán ultrafutó, aki 2020 januárjában megdöntötte a 24 órás futópados futás világrekordját, mi több, olyan tempót diktált, hogy a 12 órás és a 100 mérföldes futópados futás addigi legjobb idejét is felülmúlta. – Fontos, hogy a lehető legkényelmesebb és legrugalmasabb nadrágot viseljem, sőt nyáron legyen minél rövidebb. Nem szeretem a pillangószárú, úgynevezett lobogó nadrágokat, pedig kétszáz kilométer felett nem igazán számítana. Télen az alsó réteg szintén a feszülős rövid nadrág, de fagypont alatt ráveszek egy hosszút is, amely ugyancsak testhez simuló.”
Az ultrafutó szerint érdemes válogatni a különböző márkák között.
„Korábban vettem olyan rövidnadrágot, amelyet az első edzés után dobhattam a kukába, mert az izzadt testemre akartam felhúzni, és elszakadt. Célszerű továbbá a rajtszámot nem az elasztikus anyagra feltűzni, mert a kis lyukból lesz a nagyobb lyuk, majd a még nagyobb. A ruhatáram egyébként elég egyszerű, de a nadrágok közül a középkategóriát választom, ami mintegy húszezer forint. Vettem korábban harmincezerért is, de egyáltalán nem éreztem a különbséget. Ugyanakkor célszerű nem versenyen kipróbálni a nadrágokat, mert kellemetlenül kidörzsölheti a belső combot, ezért edzésen ajánlott úgy ötven kilométert futni, hogy kitapasztaljuk, praktikus-e a viselése.”
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!