Fontos a testmozgás várandósan is

Cikksorozatunkban minden héten megismerkedhetünk egy-egy hazai szabadidő-sportolóval, aki megosztja velünk, miért a futást választotta. A második részben Rajcsányi-Posch Evelint kerestük meg.

Biztosan sokan ismerik a kisgyerekek körében igencsak népszerű, mindig talpra álló játékbabát, a keljfeljancsit. A kifejezést olyan személlyel kapcsolatban használjuk, aki újra és újra leküzdi a nehézségeket, és rendre talpra áll. A sorozatunk első részében megismert Kiss-Francsics Ági után ezúttal Rajcsányi-Posch Evelint mutatjuk be, akire pontosan illik a kifejezés.

„Akkor kezdtem el komolyabban foglalkozni a futással, amikor kétezertizenegyben Budapestre költöztem – emlékszik vissza a kezdetekre. – Bár mindig is egyedül futottam, a fővárosi futóversenyek hangulata és az adrenalinlöket, amelyet az ember verseny közben érez, arra sarkallt, hogy folytassam a futást, és hogy minél több kilométert gyűrjek le.”

Kétezertizennégyben várandós lett, ezért orvosa javaslatára abbahagyta a futást. A sportolással persze nem állt le, és amíg tehette, úszni járt. Miután kislánya megszületett, újabb szünet következett, s otthoni tornával igyekezett levezetni energiáit, ám a kicsi körüli teendők nem engedték kiteljesedni. Mígnem aztán – amikor a baba már egyenesen tudott ülni – új lehetőség adódott életében.

 

 

„Egyszer csak szembejött velem a babakocsis futás, amely kézenfekvő megoldásnak tűnt. A tizenegyedik kerületben laktunk, a Bikás parkhoz közel, amely remek terep a futásra. Ahogy telt az idő, egyre nagyobb távokat tettem meg, és a kislány is hamar hozzászokott a közös sportoláshoz. Olyannyira elszánt voltam, hogy kétezertizenhat áprilisában elindultam egy félmaratonin. Nem volt könnyű a felkészülés, de minden erőmmel azon voltam, hogy teljesítsem a távot.”

Rajcsányi-Posch Evelin egészségügyi problémái ekkor kezdődtek. Kisebb műtéten esett át, de a mihamarabbi gyógyulás reményében – orvosi felügyelet mellett – újra futócipőt húzott, és folytatta a felkészülést.

Ez az időszak nagymértékben meghatározta a következő négy évet: három hasi műtéten és három nőgyógyászati beavatkozáson esett át.

„Teljesen megváltozott az életem, műtét, lábadozás, visszatérés, újabb műtét, újra lábadozás és sport – így ment egymás után. Szerencsére a kicsi, Izabella időközben kinőtte a babakocsit, így újra elkezdtem egyedül futni, de azt vettem észre magamon, hogy már nemigen volt bennem spiritusz. Megrekedtem a fejlődésben, és nem volt, aki segítsen az előrelépésben. Hogy változtassak ezen, kipróbáltam a terepfutást. El is mentem egy futóeseményre, amelyet egy bányában rendeztek, és bringaversenyen is indultam, azonban egy idő után éreztem, ezek sem hozzák meg a várt eredményt.”

Kétezertizennyolcban felkeresett egy nőgyógyász-specialistát, aki segített neki kideríteni, mi okozza a visszatérő egészségügyi problémáit. Kiderült, negyedik stádiumú endometriózisa és adenomiózisa van, és egy újabb, nagyobb műtét vár rá. Várólistára került, és tíz hónapot kellett várnia a beavatkozásra, de hogy ne romoljon az egészségi állapota, aerobedzéseket (úszás, kerékpározás) végzett, diétázni kezdett, és természetesen folytatta a futást.

Ebben a rendkívül nehéz időszakban jött rá, hogy edzővel gördülékenyebb lenne a folytatás. Az ensportos Ruzsás Dáviddal folytatott közös munkának köszönhetően új világ nyílt meg előtte.

„Reggel négy húszkor keltem, hogy úszás után időben beérjek a munkahelyemre, de hétvégén is korán kezdődött a napom, hogy megcsinálhassam a hosszú edzéseket anélkül, hogy megbolygassam a család életét. Új lendületet kaptam, és azt a célt tűztük ki edzőmmel, hogy a műtétet követően minél gyorsabban épüljek fel, és a lehető leghamarabb visszatérjek a régi kerékvágásba. Két hónappal a műtét előtt még egy versenyt is beiktattunk, és részt vettem a tatai olimpiai távos triatlonversenyen. Jól sikerült, minden percét nagyon élveztem, ami természetesen a család támogatása nélkül nem sikerült volna.”

Ezt követően a szintén ensportos Sasi Gabriella lett Rajcsányi-Posch Evelin személyi edzője, s a váltás nem vált hátrányára, sőt! A lendület továbbra is megmaradt, s bár sokszor a háta közepére sem kívánta a korai kelést, kitartott célja mellett. Kétezertizenkilenc októberében átesett a műtéten, amely jól sikerült, három hétig azonban ágyban kellett feküdnie. A sok pihenés következtében majd kicsattant az erőtől, ezért – immáron sokadszor – újrakezdte az edzéseket. Meglepően rövid idő alatt visszanyerte formáját, és tavaly télen már a 2020-as évet tervezték edzőjével.

 

 

„A futáson kívül azért volt más elképzelésünk is, mindenféleképpen szerettünk volna vállalni még egy gyermeket, de a sorozatos műtétek miatt ez irreális terv volt. A nagy műtétet követően azonban az orvos azt mondta, lehet esélyünk az újabb babára. Időközben kitört a koronavírus-járvány, és kijárási korlátozást rendeltek el, ami némiképpen csökkentette lehetőségeimet a testmozgásra, de azért a futást és a kerékpározást nem hanyagoltam el. Csodák csodája, a terhességi tesztem pozitív lett, így borult a nyári versenyterv, amit egyáltalán nem bántam. A futást elővigyázatosságból fel kellett függesztenem, helyette elkezdtem a tempósétát, a kerékpárt pedig újra fel kellett tennem görgőre. Továbbra is jártam úszni, és a Katona Renáta személyi edző vezette centráltréningeken is részt vettem, így a terhesség alatt sem maradtam mozgás nélkül.”

December 23-án aztán eljött a nagy nap, s bár a szülés gyötrelmes volt, a fájdalmak hamar elmúltak.

„Mindezt annak köszönhetem, hogy a terhesség alatt is aktív maradtam. Hálával tartozom a szakembereknek, hogy mindvégig segítettek abban, ne terheljem túl a szervezetem. Mindig figyeltünk a megfelelő frissítésre, továbbá arra, hogy rugalmasan tartsuk a csípő- és medenceizmaimat, illetve az ízületeimet. Hálával tartozom nekik ezért, és minden nőnek azt tanácsolom, rendszeresen végezzen testmozgást várandósság idején is. A hosszú évek alatt bebizonyosodott, hogy számomra a sport nemcsak az érmek gyűjtését és a fejlődést jelenti, hanem mankót is nyújt a vészterhes időszakokban.”

Fotók: Colour b’ART

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Fussuk le! Aki megadná a módját, annak jövőre is Csongrádon a helye
Balesete miatt öt műtéten esett át, mégis hatalmas sikereket ért el idén
Nem tudta, hogy az első helyen ért célba, másodiknak gondolta magát
Francia színekben versenyzett, de magyar zászlóval ért célba a Spartathlonon
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat
A magyar hegymászás legsűrűbb éve: a tragédiától a sikerig minden benne volt
Minőség, súly, ár és kényelem: szempontok és felszerelés a magashegyi túrázáshoz

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.