Lubics. Maráz. Szőnyi. Bódis. Csécsei. Lőrincz. Csanya. Bogárdi. Tiricz. Lőw.
És a sort még hosszasan folytathatnánk, hiszen bár csak tíz remek futó nevét írtuk le, több mint harminccal készítettünk interjút Futóarcok című könyvünkben. A nagy méretű, kemény táblás kiadvány a szabadidős sportolókra fókuszál, de természetesen a vb-harmadik gátfutó Baji Balázs vagy éppen az olimpikon maratonista Csere Gáspár is helyet kapott benne.
A futók nagy részét egyedi képekkel is megmutatjuk, amelyekből kiderül például, az 1991-es Spartathlon-győztes Bogár János szobájának milyen különleges a fala, vagy az ismert versenyszervező, Márkus Öcsi miért szeret a Szekszárd melletti lankákon futni. Megszólal a könyvben az Ultrabalaton mindenese, Zelcsényi Miklós, de a legtöbb futóversenyt lebonyolító Budapest Sportiroda titkait, illetve Kocsis Árpád ügyvezető emlékeit is felelevenítjük.
Több futót arra kértünk, maga is írjon: közülük Vágó Boglárka a Gellért-heggyel, Bérces Edit a Balatonnal, Nedjalkov Balázs a terepultrákkal fennálló hol kedves, hol kicsit nyűgös kapcsolatát énekelte meg.
Aki pedig a hosszabb háttéranyagokat kedveli, annak az emberi gyorsulásról, a keresztedzésekről, a sérülésekről, az edzéstervekről, a közösségi futásokról szóló cikkeket ajánljuk – nem elfeledkezve persze a sportolás „sötét oldaláról”, az addikcióról sem.
De maradjunk inkább a fénynél.
„Mindegyik arc ragyogott. Úgy, ahogy csak egy futó arca tud ragyogni a célba érkezéskor. A csillogó szemek, a könnycseppek, a mosoly utánozhatatlanul ült ki mindenki arcára.
Teljesen mindegy volt, hogy fiatal vagy idős, férfi vagy nő, fehér vagy fekete, bankár vagy gyári munkás – ugyanaz az öröm volt. Imádom ezeket a pillanatokat, imádom csak nézni a futók arcát.
Emlékszem, ugyanilyen élmény volt tizenhat éve, az első félmaratonim után is, amikor bő kétórányi futás után végre célba értem, és néztem az utánam jövőket. Vajon mindenki olyan boldog, mint én? Akkor még hihetetlen volt számomra, hogy a futás ilyen örömöt tud szerezni. Ma már tudom. De azóta sem tudok betelni ezekkel a pillanatokkal” – emeltünk ki egy részletet a háromszoros Spartathlon-győztes Lubics Szilvia nagyszerű írásából: ő nemcsak az előszót vállalta magára, hanem sokat segített a könyv sok más témájánál is.
Futóarcok – az album, amely közelebb hozza a példaképeket, megvásárolható a könyvesboltokban, a BSI felületein, és megrendelhető a Lapcentrum oldalán.
A 236 oldalas kiadvány ára 4990 forint. Itt alul bele is lapozhatunk a könyvbe: a címlap közepére kattintva lehet nagyítani.