Nemrég írtunk arról, hogy milyen elképesztő sebességgel söpörnek végig a YouTube-on és a TikTok videómegosztó közösségi oldalon a különböző fitneszgyakorlatokat bemutató kihívások. Bár találunk köztük néhány kifejezetten ötletes és hasznos gyakorlatot, amelyeket ismert fitneszinfluenszerek töltöttek fel, az oldal hemzseg a trollok mutatványaitól, amelyeket érdemes némi távolságtartással kezelnünk.
Futótűzként terjed a TikTokon egy új kihívás, amelyet a videómegosztó közösségi oldal tett igazán népszerűvé, s amely körül elképesztően nagy lett a felhajtás. Ez nem más, mint a 12-3-30 elnevezésű futópados kihívás, ami gyakorlatban annyit jelent, hogy
a futópad dőlésszögét maximálisra, azaz 12 fokosra kell beállítanunk, három mérföld (öt kilométer) per órás sebességgel kell kocognunk 30 percig.
Lehet, hogy sokan egy kézlegyintéssel elintézik a kihívást, de gondoljunk bele: a mutatvány igencsak megerőltető, főként, ha minden nap végezzük, és nem készülünk fel rá eléggé.
„Ilyen meredek emelkedőn futni vagy gyalogolni nemcsak megerőltető, hanem óriási megterhelés is a deréknak – állítja DeAnne Davis Brooks, az Észak-karolinai Egyetem kineziológiai osztályának docense. – Ez a gyakorlat meglehetősen igénybe veszi a vádlit és a térdszalagokat, amelyek alapos felkészülés nélkül könnyen megsérülhetnek. Akiknek térdpanaszaik vannak, jobb, ha meg sem próbálnak ennyi ideig kocogni vagy sétálni a tizenkét fokos emelkedőn. Ha nem elég erős a derékizmunk, combizmunk és törzsizmunk, boka- vagy térdfájdalmainak csak felerősödnek, veszélyeztetve ezzel ízületeink egészségét.”
Szakorvosi vélemény ide, orvosi javallat oda, a mutatvány megdöbbentően népszerű, amiről meséljenek a számok! A 12-3-30 ötlete Lauren Giraldo közösségimédia-influenszer fejéből pattant ki, aki 2019-ben a YouTube-on mutatta be először a gyakorlatot, majd 2020. novemberben a TikTokra is feltette a videót, amelyet rövid időn belül 12 millióan néztek meg, és több mint 2,7 millióan lájkoltak. Giraldónak összesen 874 ezer követője van az Instagramon.
„Az edzőteremben mindig megfélemlítve éreztem magam, és az ottani légkör sohasem ösztönzött arra, hogy hatékony munkát végezzek
– magyarázza a váltás okát egy 37 másodperces Instagram-videóban. – De mostanra minden megváltozott, ezt a gyakorlatot végzem, és végre jól érzem magam. Amióta csinálom, tizenhárom kilót fogytam. Nem vagyok az a tipikus futóalkat, és korábban a futópadot sem szerettem. Az egész úgy kezdődött, hogy játszadoztam a különböző beállításokkal. Emlékeztem, hogy az edzőteremben tizenkét fokos dőlésszögűre volt beállítva a futópad, az öt kilométer per órás kocogás pedig egyszerűen jólesett, miképpen a séta is. Nagymamám gyakran mondogatta, hogy napi fél óra mozgás bőven elég egészségünk megőrzéséhez. Hát, így kezdődött az én történetem.”
Ha pedig valaki kételkedik abban, hogy a 12-3-30 edzésnek nincs haszna, olvassa el, mit mond róla Janet Hamilton edzéspszichológus.
„A tizenkettő, három, harminc workout középpontjában a séta áll – mondja a szakértő, aki az edzéstervekkel és rehabilitációval foglalkozó, Atlantában működő cégnél, a Running Strongnál dolgozik trénerként. – Ez a mozgásforma kevésbé terheli meg a szervezetet. A tempósétának számtalan jótékony hatása van: erősíti a csontozatot és az izmokat, javítja az egyensúly- és koordinációs képességet, segít a szívinfarktus megelőzésében, a magas vérnyomás és a kettes típusú diabétesz kezelésében.”
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM.