Barna már gyermekkorában is rendszeresen sportolt. Siófokon Király Johanna úszóedző növendékeként úszott versenyszerűen a nyolcvanas években.
„Ez az időszak nagyon meghatározó volt, egész jó eredményeket értem el – meséli. – Később átváltottam az atlétikára. Mivel az úszásnak köszönhetően már megvolt az állóképességem, ebben a sportágban is gyakran álltam a dobogón. Általános iskola után jött az ifjúsági sport, amikor már túraversenyeken indultam, és rengeteget kerékpároztam. A Siófoki Kerékpár-egyesületnek voltam a versenyzője, duatlonbajnokságon második helyezést értem el, amire büszke vagyok.”
Barna triatlonedzőként éveken át foglalkozott gyerekekkel, volt egy kis sportkörük Tihanyban. Jelenleg TRX-edzőként is dolgozik, rendszeresen tart órákat. Marsó Sarolta nem volt benne annyira a versenysportban, mint a férje, de a mozgás neki is fontos szerepet töltött be az életében.
„Tihanyban élek születésem óta – kezdi Sarolta. – Gyerekkoromban minden télen korcsolyáztam a Belső-tavon és Balatonfüreden. Megyei versenyeken is indultam gyorskorcsolyázóként. Felnőttként kezdtem csak el futni. Mivel tihanyi vagyok, adva volt a pálya a terepfutáshoz. Nordic walking edzői képesítésem van, a környékbelieket próbálom összefogni, és közös edzéseket szervezek nekik.”
Barna elmondása szerint Tihanyban mindig is élénk volt a turizmus, de az aktív turisztikai szolgáltatók között nem volt összefogás. A Tihany Sport és Szabadidő Egyesület megalapításával éppen ezért az volt a célja, hogy az aktív turizmusban érintetteket összefogja. Az egyesületben a felesége végzi az operatív munka nagy részét, például amikor meghirdetnek egy versenyt, ő intézi a regisztrációkat. A döntéseket viszont együtt hozzák meg.
„Én vagyok a Tihany Sport arca, ő a lelke” – teszi hozzá.
Az egyesületnek két fő versenye van, a Tihany Cross szeptemberben, valamint a Téli Tihany Trail januárban.
Emellett gyakran szerveznek közösségi futásokat is tematikus jelleggel. Nyáron kéthetente a Somosi strandról indul a „Fuss a Buliba Season Running Sorozat”, de a Levendula Hetekhez és késő ősszel a Garda Fesztiválhoz is szoktak kapcsolódni közös futások, beépülve a település imázsába, aktuális programjába.
„Nemcsak közösségi futásokat és nordic walking edzéseket tartunk, hanem ha megkeresnek minket, szívesen vezetünk túrákat is. A Balaton Bike Tourral is vannak e-bike edzéseink, de a kajakosokkal is együttműködünk. Emellett a nyílt vízi úszással is szeretnénk többet foglalkozni. Volt már ilyen jellegű programunk is, például rendszeresen ússzuk át az Örvényes és Sajkod közti öblöt, ami nagyon nagy élmény.”
A házaspár gyermekei is aktívan sportolnak. Lányuk, a tizenhét éves Hajnal a Győri Atlétikai Club tagja. Az idei Ultrabalaton Trailen első lett a női csapatuk, amelyben anya és lánya együtt futottak, erre Sarolta külön is büszke. Fiuk, a tizenhat éves Kende a Balatonfüredi Úszó Egylet tagja, és olyan jól tempózik, hogy az édesapját is simán „leússza”, ahogyan Barna fogalmaz.
Rátérve a közelgő versenyre, 2022. január 15-én rendezik a Téli Tihany Trailt, immár negyedik alkalommal. A résztvevők két táv közül választhatnak: 10 kilométer Csúcstámadás vagy 15 kilométer a nyugati horizonton. A rövidebb távra nordic walkingosok és kutyás futók is nevezhetnek.
„Nagyon örülök, hogy megvalósult ez a verseny – mondja Barna. – Azt gondoltam, hogy az őszi Cross lesz a közkedvelt, tömegeket megmozdító rendezvény. Ám amikor 2019-ben létrejött az első Tihany Trail, meglepetésünkre sokan eljöttek, nagy sikere lett.”
A szervezők külön kiemelik, hogy az „élményszakaszok” mellett olyan rendkívül sziklás részei is vannak a pályának, amelyeken a futóknak igencsak oda kell figyelniük a lábuk elé. Viszont nincs szintidő, meg lehet állni akár fényképezni is, amire még a profi futók is szakítanak időt a táj varázsa miatt.
A jövő évi terveik közt újdonságok is szerepelnek. Hosszabb távban gondolkodnak, amely nem csupán a félszigetet, hanem a Balaton-felvidéket is érinti, kicsit már az ultrák világához közelítve. Áprilisban vagy májusban szeretnék megvalósítani, így érdemes a Tihany Sport oldalát követni.
„Az új évre azt kívánjuk, hogy a terepfutók és a nordic walkingosok tábora növekedjék, hogy minél több fiatal megismerkedjen ezzel a nagyszerű élménnyel. Aki a terepfutást nem ismeri, az bátran húzzon terepcipőt, mert hatalmas kaland, és nagyon nagy szabadságot ad” – összegezi Barna.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!