Amilyen sokat tudtam edzeni az előző héten, sajnos megint kevesebb időm jutott a sportolásra a munka és egyéb elfoglaltságok miatt. A hétvége persze nem telhet el futás nélkül, így miután betettem a húst a sütőbe, és elintéztem még pár dolgot, felvettem a nyúlcipőt, és elindultam. Kellemes, napfényes, ötfokos idő volt, jólesett a futás. Múltkor ugyan még mellőztem a „belenyargalásokat”, de most valahogy nem sikerült, és több alkalommal, amikor olyan zene szólt a fülemben, hagytam, hadd vigyenek a lábaim. Az első ilyen gyorsítás rögtön pár száz méter után jött, mit mondjak, utána a hátsómon vettem a levegőt, és a tüdőm oxigénért reklamált. Aztán jöttek az emelkedős részek, itt totymorogtam, de a lejtős, sík szakaszokon még bele-belehúztam időnként. Az is hajtott, hogy az utolsó két kilométer alatt rájöttem, sietnem kell, mert úgy alakult, ha nem érek időben haza, nem lesz, aki a kapun beengedje a kisebbik gyereket, így muszáj volt tolni.
Nekünk, anyáknak ösztönzésnek annyi is elég, hogy sietni kell a srácaink miatt, ilyenkor nem számít az oxigénhiány és a magas pulzus, futni kell, és kész.
Kiderült, hogy jól kalkuláltam, mert messziről kiszúrtam a gyereket, ahogy battyogott a vonattól hazafelé. Tinikoromban megtanultam a fiúktól hangosan, két ujjal fütyülni, úgyhogy jeleztem neki, aztán nyargaltam haza. Mire ő is hazaért, én már lenyújtottam, és csináltam tovább az otthoni teendőket. Imádtam ezt a futást, hogy néha már erő és tempó is volt benne, a pulzusom pedig egész tűrhetően reagált a gyorsulásokra. Egyedül az emelkedőknél és a végén szaladt meg nagyon, de ezt tekinthetjük normálisnak, főleg a múlt héthez képest, amikor egy nyugdíjascsoport kikerülésénél is felugrott. Alakul ez, csak csinálni kell!
FUTÓLÉPÉS (Youtube)
Őry István futóedző sokakat, köztük engem is felettébb érdeklő témáról készített videóbejegyzést, ez pedig a magas pulzus: mi az a három tényező, ami az önmagunkhoz képest magas ütésszámot okozza?
FUTNIMENTEM.HU
Evetovics-Balla Hajnalka hosszútávfutó, futóedző oldaláról két anyagot is hoztam. Az egyik a téli alapozó időszak értékeléséről szól, amelyben voltak jobb és kevésbé jobb napok is, de a hamarosan kezdődő versenyidőszak ösztönzőleg hat rá, hogy még többet eddzen. A másik bejegyzés pedig az aerobkapacitás fejlesztéséhez ad segítséget.
Nem a szokványos módszerekről esik szó, érdemes elolvasni.
BARATRUNNING.COM
A Bodri Trail M távjáról szóló beszámolót olvashatunk, a szerző az esélytelenek nyugalmával vágott neki a versenynek, mégpedig azért, mert korábban minden olyan probléma előjött nála, ami előfordulhat egy futó életében, ennek ellenére második helyen végzett a versenyen.
MIRŐL ÍR A FUTÓBOLOND?
A kis futás is futás
A héten kevés időm volt edzeni, sok a munkám és az egyéb elfoglaltságaim. Ilyenkor az edzések számát nem, csak a mennyiséget szoktam csökkenteni. Rövidebbeket futok, rövidebb erőedzéseket végzek. Vehetnék el több időt a pihenésből, de ez kontraproduktív lenne, legyengítené az immunrendszerem, csökkentené a teljesítményem. Inkább a kevesebb néha több elvet követem, és igyekszem minőségi edzéseket végezni a mennyiségi helyett. Az ilyen napokon kiemelten figyelek a táplálkozásra, folyadékbevitelre, igyekszem kerülni a túl sok koffeint és alkoholt, hogy maximalizáljam a regenerációm. Sokan azzal követnek el hibát, hogy túlterhelten is erőltetik a sok edzést, ugyanolyan intenzitású tréningeket akarnak végezni, és ezzel akár több hétre is elronthatják az edzésmunkájukat, regenerációjukat. Szóval a lényeg: a kis edzés is edzés, a kis futás is futás – ezt érdemes szem előtt tartani.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!