Moshi.
Az öt betű egy csaknem 150 ezer lakosú tanzániai várost jelöl, amelynek különlegessége, hogy a Kilimandzsáró lábánál fekszik, az 5859 méteres csúcs pedig Afrika legmagasabb pontja – itt rendezik március 3-án, vasárnap a Kilimanjaro Marathont. A hegy a neves írót, Ernest Hemingwayt is megihlette, aki A Kilimandzsáró hava címmel írt novellát, mostanság pedig a futóverseny története, ami elbeszélésre érdemes.
A kezdetekhez 2002-ig kell visszamennünk, ekkor találták ki a helyiek, hogy a turizmus élénkítése érdekében futóversenyt szerveznek.
Eleinte még csak 3-400 induló volt, jobbára tanzániai, illetve a környező országokból érkező futók álltak rajthoz. Ehhez képest most több mint 9000 indulóval számolnak a szervezők, és gyakorlatilag a világ minden tájáról érkeznek futók.
A versenyre Moshiban és környéken kerül sor, 830 és 1150 méteres magasság közötti utakon, azaz szó sincs arról, hogy meg kellene mászni a hegyet. (Bár ha már nálunk van Kékes-csúcsfutás, ők is nyugodtan vállalhatnák a Kilimandzsáró-sprintet…) A viadalra három távon lehet nevezni, az 5 kilométer amolyan örömfutás időmérés nélkül, s mellette lesz maratoni és félmaratoni. A maratoni a moshi stadionból indul, és ott is ér véget, ahol egész nap koncertekkel, különböző programokkal szórakoztatják a népet. A verseny immár a nemzetközi szövetség naptárában is szerepel, sőt, az itt elért eredménnyel is lehet kvalifikálni Afrika legismertebb maratonijára, a Comradesre is.
A félmaratonira 18, a maratonira csak 21 éves kor felett lehet nevezni. Utóbbi győztese 473 ezer forintnak megfelelő tanzániai shillinggel lesz gazdagabb, míg a félmaratoni nyertes 242 ezer forintnyi nyereménnyel távozhat.
A nevezési díj a helyiek számára 2300 forint, vagyis a magyar díjakhoz mérve nem sok, ugyanakkor a külföldi futók 100 dollár ellenében állhatnak rajthoz – persze aki korábban nevezett, annak kevesebbet kell fizetnie.
Az útvonal során 4 kilométerenként vannak frissítőpontok, elsősorban vízzel – és szponzoritallal – várják a futókat, minden más folyadékot a versenyzőknek érdemes magukkal vinniük. El is kél a frissítés, mivel már hajnalban 20 Celsius-fok lesz, napközben pedig akár 34 is lehet.
Az indulással ráadásul jótékony célokat is lehet szolgálni, ugyanis minden résztvevőnek lehetősége lesz, hogy a nevével ellátott adománygyűjtést indítson: a befolyt összegből fákat ültetnek a térségben, hogy növeljék a csapadék mennyiségét, ezzel is ellensúlyozva a klímaváltozás negatív hatásait. A három legtöbb támogatást összegyűjtő futó ingyen állhat rajthoz a következő évi versenyen, ingyen nevezhet a 2019-es Viktória-vízesés maratonira, és további 50 dollárral (13 900 forint) egészítik ki az általa összegyűjtött támogatást.
Ilyen ma egy afrikai maratoni – magyar indulókról nem találtunk információt, de ha olvasóink tudnak valakiről, aki vasárnap rajthoz áll (vagy az elmúlt években indult), e-mailben vagy Facebook-oldalunkon jelezzék, örömmel beszélnénk vele.