Egy hónapja rendezték a Spartathlont, és már csak három és fél hét van a „dupla” Spartathlon, azaz a Phidippides Run rajtjáig. Aki netán nem ismerné ezt a versenyt, annak röviden csak annyit: a szabályok voltaképpen nagyon egyszerűek, el kell futni Athénból Spartába, majd a sima változaton jól megszokott pihenés és ünneplés helyett kisebb nehezítésként vissza is kell kocogni a görög fővárosba.
A táv így összesen 490 kilométer, és a középső harmad az igazán gyilkos, hiszen a Spartathlonon is sokszor elátkozott hegyet ezúttal mindkét irányból meg kell mászni, a teljes szintemelkedés 6479 méter.
Kialakult a véglegesnek tekinthető rajtlista, és természetesen ismét lesz kinek, kiknek szurkolni, hiszen a 45 futó között négy magyar lesz, ez a hazai pályás görög had után, a németekkel holtversenyben a második legnépesebb csapatot jelenti. A tizennégy nemzet jobbára Európát képviseli, de érkezik futó Japánból, Brazíliából és Uruguayból is.
Na de nézzük a magyar csapatot. Blaskó Mihály nemrég 40 körig jutott a Backyard Ultra-világbajnokságon, megjárta az Amazonas partját, és rendszeres megszólalója volt a tavaszi FutóKörKép rovatunknak. Tavaly is indult a Phidippides Runon, nem várt hallucinációként a hegyoldalban plazmatévét látott, na de ha valakinek, neki szabad, hiszen 2019-ben ő volt a verseny magyar úttörője. Ott lesz az athéni rajton Bogár János, aki az 1991-es Spartathlon-győzelme után harminc évvel tért vissza a legendás versenyre, majd az idén is indult, de 200 kilométer után sérülés miatt fel kellett adnia – ahogy nemrég mondta a Csupasporton, gyógyulgat, és az a célja, hogy a dupla távot teljesítse, hiszen a tavalyi Phidippides is nagyon tetszett neki. Ha Blaskó nevezett, természetesen nem maradhatott ki Ferenczi István sem, hiszen legendásan nagy barátok – a kilencszeres válogatott futballista jó ideje erőnléti edzőként dolgozik az NB I-ben, tavaly is indult a versenyen, és ahogy nemrég elárulta, időnként heti kétszáz kilométeres edzésadagok is becsúsznak neki a felkészülés során. A negyedik magyar Toldi Péter lesz, akinek most a Spartathlonon nem jött össze a célba érés, de tavaly a dupla távon igen – olyannyira, hogy Maráz Zsuzsannával együtt másodikként futott be.
A magyar hölgyek közül most senki sem nevezett, sőt, az egész mezőnyben mindössze négy nőt találunk.
A 100 kilométeres világbajnoksággal vagy akár a Spartathlonnal szemben ez az extrém hosszú táv egyáltalán nem a fiatalabbak kedvence, hiszen negyvenéves kor alatt csak nyolcan indulnak, de lesz öt futó a hatvanévesnél idősebbek kategóriájában is, sőt, korelnökként egy hetven, illetve egy hetvenegy éves sportoló is nekivág majd, eljusson Athénból Spártába – majd levezetés gyanánt visszafusson.
Rajt november 24-én, a hivatalos zárás pedig 28-án, de a leggyorsabbak vélhetően három nap alatt teljesítik majd az igazán durva kihívást.
Nyitó kép: Blaskó Mihály és Ferenczi István
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!