Tizenhárom rövid sztori a londoni maratoniról

Pókembernek vagy éppen Shreknek öltözött futók, győzelem a nőknél esés után, rekord a pályán és a kasszánál a kerekesszékeseknél, sorozatban 42. teljesítés.

 

1. Ahogyan az eseményről készült cikkünkben írtuk, a győztes kenyai Ammos Kipruto élete legnagyobb sikerét aratta – amellyel egyúttal a legnagyobb pénzdíját is szerezte. A Mirror beszámolója szerint ez nagyjából 39 000 font, azaz hozzávetőleg 18.72 millió forint.

2. A nagy presztízsű, 1983 óta megrendezett kerekesszékes verseny résztvevőit a díjazáskor is megbecsülik, sosem volt magasabb az összdíjazás. A tavalyi 20 900 fontról 29 300-ra nőtt a győztesnek járó összeg (14 millió forint), természetesen a női és férfi elsőnek ugyanakkora pénznyeremény jár.

3. S ha már kerekesszékesek: mindkét nemnél versenycsúcsot ért el az első.

A férfiaknál a címvédő svájci Marcel Hug és az amerikai Daniel Romanchuk párbajából előbbi került ki csúcsot (1:24:38) jelentő sikerrel, míg a nőknél a honfitárs Catherine Debrunner diadalmaskodott (1:38:24), alig egy héttel azt követően, hogy Berlinben is nyert.

Fotó: TCS London Marathon

4. A kerekesszékesek között induló David Weir harmadikként zárt, ám talán még ennél is érdekesebb, hogy a 43 éves férfi sorozatban 23. londoni maratoniján szerepelt.

5. A férfiaknál az ötödik helyen az olimpiai és világbajnok, a londoni majorön 2017-ben második etióp Kenenisa Bekele végzett. Az aktív, végső sikerre is esélyesnek tartott atléta eredményéhez kapcsolódó érdekesség, hogy a 40 felettiek korcsoportjában világcsúcsnak számít a 2:05:33-as teljesítmény.

6. A női győztes, az etióp Yalemzerf Yehualaw úgy diadalmaskodott élete csupán második maratoniján (2:17:26), hogy nagyjából tíz kilométerrel a vége előtt megbotlott, és nagyot esett. Azonban ez sem tántorította el, és egy-két percen belül ismét az élmezőnnyel futott.

7. A szervezők még korábban hívták életre a gyerekeknek szánt minimaratonit, amelyen 2.6 km-es vagy egymérföldes, azaz 1.609 km-es versenyen indulhattak a fiatalok (13 és 17 év alattiak kategóriájában) Az érmet a legendás maratonista, a nemrég Berlinben világcsúcsot futó Eliud Kipchoge adta át, a szervezők pedig 2030-ra szeretnék elérni, hogy 50 ezer fiatal induljon.

8. Joan Benoit Samuelson a maratoni első női olimpiai bajnoka lett 1984-ben Los Angelesben, ezúttal, 65 évesen, térdprotézissel természetesen a tömegben futott. Azonban még így is szinte száguldott, már nagymamaként, a lányával haladva 3:20:20 alatt teljesítette a távot.

9. A 68 éves brit-iráni Anousheh Ashoori ideje ettől jócskán elmarad, ám az öt és fél órás teljesítés elképesztő annak tükrében, hogy csak hat hónapja szabadult egy patkányoktól, csótányoktól hemzsegő iráni börtönből. Öt évet töltött ott, futásával az iráni tiltakozók melletti szolidaritását is kifejezte.

Fotó: TCS London Marathon (Ian Roman)

10. Az Emmy-díjas brit színésznő, Cynthia Erivo megkönnyezte, hogy több mint húsz percet faragott a legjobbjából, és 3:35:36 óra alatt célba ért a neki hazai terepnek számító pályán.

11. Az egyébként könyvelőként dolgozó Chris Finill tenyereként ismeri a versenyt és a pályát, hiszen sorozatban 42. londoni maratoniját teljesítette (tehát az összesen rajthoz állt!), 63 évesen több mint megsüvegelendő a 3:01:18-as végeredmény.

12. Szokás szerint igen színes volt a résztvevők serege. A több mint 40 ezer futó között akadt, aki Pókembernek, Shreknek, plüssmackónak, ceruzának vagy éppen postaládának öltözve teljesítette a 42.195 km-et, az elkövetkező napokban bizonyára olvashatunk egy-két Guinness-rekordról.

13. Az elmúlt években a koronavírus-járvány alaposan átrajzolta a versenynaptárat, ezért fordulhatott elő, hogy a 42. London Marathont – immár harmadszor – ősszel tartották. Jövőre azonban ismét a szokásos tavaszi időpontban, a tervek szerint áprilisban rendezik meg.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Két Balaton-kör és egy világbajnokság vár idén Erős Tiborra
Ahol színpadra lép, mindenhol az aranyérem a célja
Öt varázslatos európai túraútvonal
A kettlebell hatékony, de ha nem figyelünk, veszélyes is lehet
A korosztályos világcsúcs Nemes László célja a 48 órás világbajnokságon

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Egyetlen szánnal egész Grönlandon keresztül: a zöld sziget magyar úttörői
Értékesebb egyik a másiknál? Hegymászás mesterséges oxigénnel és anélkül
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.