A Budapest Sportiroda közleményében olvashattuk, hogy tudatosan készül az októberi fővárosi maratonira. A tavalyi első maratonija a Balatonnál ennyire rossz élmény volt?
Nem mondanám, hogy rossz élmény volt, csak harminc kilométer után szenvedtem. Sohasem csináltam korábban ilyet, harmincöt kilométer volt a leghosszabb táv, amit futottam, akkor nem éreztem magam olyan rosszul, mint a versenyen. Talán elfutottam magam, de nem gyors, hanem túl lassú voltam. Azt mondták, lassabban fussak, mint a félmaratonin, csak így eléggé unalmas volt. Négy órája futottam, és még sehol semmi – akkor volt hátra nyolc kilométer, amit másfél órára saccoltam, annyira fájtak a lábaim. Persze kemény vagyok, mint az állat, gondoltam, és anno tudtam fájdalommal versenyezni, csak egy tornagyakorlat negyven-ötven másodperc, nem sokkoló másfél óra… Hátha a következő jobb élmény lesz, bár kétlem, de nem tehetek mást, mindig kitűzök magam elé valami célt. A félmaratoni az a táv, amelyet bárki meg tud csinálni, a negyvenkét kilométert viszont nagyon sok ember feladná, nekem is fájdalmas volt.
Sikerült kényelmes cipőt választania?
A győri futóboltban Földingné Nagy Judit segített, akivel együtt szerepeltünk az 1996-os olimpián. Két cipőt vettem, az egyiket terepre, a másikat aszfaltra, és kompressziós zoknit is vásároltam, ami kicsit drága volt. Azóta kipróbáltam, és tényleg hasznos – múlt péntek reggel abban futottam huszonegy kilométert.
Aktív tornászként a futás mekkora részét képezte a felkészülésének?
Semekkorát. A múltkor elmentem állapotfelmérésre, az alkatom nem futásra van kitalálva – mármint versenyzés szempontjából nem lettem volna jó, de amatőrként mindenkinek adva van a lehetőség.
Ez nem gond, nem az a célom, hogy három óra alatt lefussam a maratonit, annak nincs értelme. Maga a táv a kihívás, nyilván a megadott időkereten belül, nem azt tűztem ki, hogy több ezer indulóból én legyek az első.
Általában mikor fut, reggel vagy este?
Reggel, este már nem tudok. A nyár ilyen szempontból nem túl kedvező, nagyon meleg van, sokkal jobb tizenegy-tizenkét fokban edzeni, a húsz fok már nem az igazi. Ha reggel hatkor elkezdem, még teljesen jó, aztán ahogy feljön a nap, már nem annyira.
Önnél is jelentős teljesítménycsökkenést hoz néhány hét kihagyás?
Jobb, ha az ember rendszeresen fut, ám nem ez az elsődleges az életemben. Ha valami dolgom van, inkább azt csinálom, és nem futok. A család az első. Nem úgy állok hozzá, hogy mindenki másodlagos, csak a futás létezik, és nem csinálok kaját, mert elfáradtam, nem viszem ki a szemetet, nem viszem iskolába a gyereket. Fel lehetne készülni jobban is, többet futni, de azt akkor tudnám megoldani, ha egyedül lennék.
Még másfél hónap van a versenyig, jó állapotban érzi magát?
Igen, bár szombaton esküvőn voltunk, tehát ne a vasárnapból induljunk ki.
Van olyan időeredmény, amit mindenképp szeretne elérni?
Hogy tényleg jobban foglalkozom a témával, mutatja, hogy kiderítettük, melyik az optimális pulzustartomány, amelyben jól tudok futni. 5:30 és hat perc közötti ezreket szeretnék futni és tartani ezt, bár szerintem az utolsó tíz kilométer gyengébb lesz. Az első maratonin harmincnégy kilométerig nagyjából 6:40-es kilométereket mentem, viszont a harmincöt kilométert 3:31 óra alatt lefutottam.
Ilyesmi lenne a cél, és hogy minél kevesebbszer sétáljak a vége felé, mert újraindulni sokkal rosszabb, mint lassan futni.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!