Mindössze 18 évesen a nepáli Nima Rinji Serpa lett a legfiatalabb hegymászó, aki feljutott a világ 14 legmagasabb hegycsúcsára. Két évvel ezelőtt, 2022 szeptemberében a 8163 méter magas Manaszlu volt az első nyolcezres, amelyet meghódított, és október közepén, a 8027 méter magas Sisapangma megmászásával zárult le a nem mindennapi kaland. A rekorddöntésével elsősorban arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a serpáknak is érdemes komolyabb célokat megfogalmazni, és sokkal többre hivatottak annál, hogy a külföldi hegymászók és turisták expedícióit segítsék.
„Szeretném megmutatni a serpák fiatalabb generációjának, hogy többek annál, mint amit a sztereotípiák sugallnak – írta Nima Rinji Serpa a közösségi oldalán. – Meg kell ragadniuk a bennük rejlő lehetőséget, hogy élsportolókká és felfedezővé válhassanak. Ez egy felhívás minden serpa részére, ideje, hogy meglássák a munkánkban a méltóságot, az örökségünkben rejtőző erőt, és a jövőben rejlő határtalan lehetőségeket.
A rekordommal szeretnék tisztelegni minden serpa előtt, aki arról álmodott, hogy átlépi a nekünk kiszabott határokat. A hegymászás jóval több, mint munka. Ez az erőnk, a szenvedélyünk bizonyítéka.”
Nima Rinji Serpának volt honnan örökölnie a tehetségét, az édesapja, Tashi Lakpa Serpa már 19 évesen megmászta a Mount Everestet, de a nagybátyjai és a testvérei is feljutottak a világ tizennégy legmagasabb hegycsúcsára.
A The Guardiannak elmondta, hogy a rekorddöntés kezdetekor csak a kíváncsiság hajtotta, de aztán idővel az motiválta, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a serpák között is vannak komoly sportteljesítményeket elérő hegymászók.
„Tenzing Norgay tette híressé a serpákat, de az azóta eltelt hetven évben nem sokat változott a megítélésünk – mondta. – A nyugati hegymászókkal ellentétben még mindig ritkán tekintenek ránk úgy, mint élsportolókra. A gyenge pillanataimban ez hajtott. Nagyon sok olyan tehetséges, képzett serpa van, akikben még mindig nem látják meg a kellő potenciált.”
A lapnak elmondta, hogy a hegymászáshoz elsősorban mentális erőre van szükség, valamint beszélt arról is, hogy tudja, mennyire veszélyes sportot űz, ugyanis a csúcshódítás során harmincan haltak meg körülötte.
„Állandóan dicsőítjük a hegymászókat, de közben folyamatosan jelen van a kockázat, hogy nem térünk haza – folytatta. – Főleg a serpák azok, akik sokszor nem férnek hozzá a biztonsági felszerelésekhez. Ezen mindenképp szeretnék változtatni, hogy kevesebb haláleset legyen. Tinédzserként a tüdőm és az izmaim még nem annyira erősek, így különösen kemény dolgom volt, de végig hittem benne, hogy sikerül a rekorddöntés.
A hegymászás a szenvedésről szól. Amikor mínusz hatvan fok van, és erősen fúj a szél, akkor teljesen mindegy, hogy fizikailag mennyire vagy erős. A mentális erő az, ami végül eljuttat a célig.”
Fotók: Nima Rinji Facebook-oldala