Suhajda Szilárd idei célja a 8516 méter magas Lhoce megmászása. Az akklimatizációs időszak, amely egy hónapig is eltarthat, kulcsfontosságú fejezete egy nyolcezres expedíciónak, ezalatt a mászó a hegyen történő ingázással egyre magasabbra jut, így szoktatva hozzá szervezetét a légnyomás változásához és a ritka levegőhöz.
A hegymászó április 21-én indult első akklimatizációs körére, első éjszakáját a Khumbu-jégesésen átkelve 6000 méteren töltötte, majd innen haladt tovább a második magashegyi táborba 6400 méterre, ahol szintén eltöltött egy éjszakát.
Suhajda Szilárd nem alkalmaz magashegyi teherhordókat, és más expedíciók erőforrásaira sem támaszkodik, így minden felszerelését – beleértve az élelmet, főzőt és gázt, sátrakat és hálózsákot, hólapátot – maga viszi fel és hozza le a hegyről. Az alaptábor fölött teljesen önálló, mindenkitől független mászóként mozog.
„Első akklimatizációs köröm során hatezer, illetve hatezer-négyszáz méteres magasságokban éjszakáztam. Az egyes táborba vezető Khumbu-jégesés enyhén szólva is orosz rulett, így éjszaka keltem át rajta – foglalta össze az eddig történteket a mászó. – A hideg csökkenti az omlások esélyét, bár egyes szakaszok annyira instabilak, hogy lényegében bármelyik pillanatban leszakadhatnak. Ennek lehetősége nagyon is valós, csak azt remélem, hogy senki sem lesz éppen akkor éppen ott. Ehhez képest a kettes táborba vezető Nyugati-völgykatlan könnyed séta, legalábbis napkelte előtt. Remekül éreztem magam, és örülök, hogy a terveknek megfelelően teljesítettem az első rotációt. Néhány nap pihenés, és következik a második kör. Bízom benne, hogy az is ilyen jól sikerül.”
Második akklimatizációs körének célja a hármas táborban történő éjszakázás és ideális esetben a 7600 méteres magasság érintése lesz. A csúcsmászás május közepén vagy a hónap második felében várható.
A Magyar Lhoce Expedíció 2022 része annak a hosszú távú projektnek, amelyben Suhajda szeretné elérni bolygónk öt legmagasabb hegycsúcsát. A 8611 méter magas K2-t 2018 nyarán már elérte, hátravan még a Mount Everest (8848 méter), a Kancsendzönga (8586 méter), a Lhoce (8516 méter) és a Makalu (8463 méter).
A K2 első magyar megmászójaként már teljesítette az ötösfogat legnehezebbnek tartott tagját, azonban az öt hegyóriás oxigénpalack nélküli megmászása valamennyi hegy esetén extrém kihívás elé állítja a mászót.
Fotó: Suhajda Szilárd Facebook-oldala
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!