Sokszor felvetődik a kérdés a közösségi médiában, hogy a hegymászók vajon miért mennek a hegyekbe, miért másznak olyan csúcsokra, amelyek elérése óriási küzdelemmel jár, és akár az életüket is követelheti.
A kérdés nem egyszerű, és nem is lehet könnyen megválaszolni. Éppen ezért ha valaki válaszokat keres, a legjobb megoldás, hogy a fotelból kimozdulva tapasztalati úton próbálja megtalálni őket – mert ez talán az egyetlen út.
Egy „vasalt út” persze nem adja vissza a havas hegycsúcsok vonzását, de megtapasztalhatjuk azt a szépséget és nem utolsósorban azt az adrenalinfröccsöt, amellyel ez a tevékenység jár, és jó esetben rájövünk, miért vonz ez az élmény újra és újra embereket a hegyek közé.
A legjobb mód erre a vasalt utak kipróbálása, mert…
- … nem kell hozzá különleges képesség, csak némi erőnlét.
- … sokkal közelebb áll a hegy- és sziklamászáshoz egy hosszú, de sima túránál.
- … kicsiben ugyan, de megtapasztalhatjuk azokat a kihívásokat, amelyekkel egy alpinista szembenéz.
- … remek terápia a félelem és a tériszony leküzdéséhez.
- … biztonságos, de körültekintést igényel.
- … karnyújtásnyi közelségbe kerül a természet.
A via ferrata (magyarul: vasalt utak, németül: klettersteig) terepe elsősorban az Alpok (Szlovénia, Ausztria, Olaszország, Németország, Franciaország, Svájc) és a Magas-Tátra (Szlovákia, Lengyelország), de egy ideje már Magyarországon is kipróbálható.
A vállalkozó kedvűeket Csesznek, Tatabánya és a Cuha-völgy várja, de nemcsak azért érdemes nekivágni, hogy választ kapjunk a cikk elején feltett kérdésre, hanem mert páratlan élményben lesz részünk, ami után valószínűleg vissza fogunk még térni a hegyekbe.
Indulás előtt tartsunk szem előtt három szabályt: mindig hallgassunk a szakemberekre; a képességeinknek és a felkészültségünknek megfelelő nehézségű vasalt utat válasszunk (ezt segíti az utak osztályozása A-tól F-ig); és nagyon figyeljünk a biztonsági felszerelésekre.
BIZTONSÁGI FELSZERELÉSEK
Íme, az a három eszköz, amelyet mindenképpen viselnünk kell, ha vasalt utas túrára indulunk.
1. BEÜLŐ – alapfelszerelés, ez tartja a súlyunkat, legyen kényelmes.
2. KANTÁR – összeköti a beülőt, a dróttal, két vége van egy-egy karabinerrel. FONTOS: figyeljünk, hogy mászás közben mindkettő csatlakozzon a dróthoz, csak akkor kapcsoljuk ki és vissza őket felváltva (!), amikor új drótra csatlakozunk. De az egyik ilyenkor is mindig legyen bekapcsolva!
3. SISAK – a fej védelmét szolgálja, elsősorban a lehulló kisebb kövektől, illetve hogy ne verjük be a sziklába mászás közben vagy kisebb esésnél.
Videó: vasaltutak.hu
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!