Miért éppen a Dhaulagiri?
Azért, mert ezen a csúcson magyar női mászó még nem állt, s ez lett volna a második nyolcezres hegyünk – jelentette ki Herczeg Angelika, aki társával, Kerekes Évával 2018 nyarán első magyar női mászóként felért a 8163 méter magas Manaszlura, idén kora ősszel pedig a Föld hetedik legmagasabb hegyével, a 8167 méter magas Dhaulagirivel próbálkoztak mindketten. – Fontos szempont volt még, hogy olyan hegyet válasszunk, amelyet korábban személyesen is láthattunk.
A Manaszluhoz képest a Dhaulagiri nagyobb kihívást jelentett, nehezebb, technikásabb és szélsőségesebb az időjárás. Nem véletlenül hívják a Viharok hegyének is, kaptunk esőt, havat, szelet. Itt az előrejelzés sem biztos, a megjósoltakhoz képest bármikor, pár óra alatt megváltozhat és kedvezőtlenné válhat az időjárás. Nehezen kiszámítható a csúcsmászás megfelelő időpontja is. Elsősorban az időjárási körülmények miatt döntöttünk a visszafordulás mellett úgy hatezer-ötszáz méteren, a kettes táborban.
Az előrejelzések erős szelet, vihart jósoltak a csúcsrégióban, és az egyébként is mély hóra további nagy mennyiségű csapadék volt várható. Másodsorban a visszaereszkedés mellett szólt, hogy a serpák nem végeztek a biztosító kötelek kihelyezésével. Túl nagy kockázatot vállaltunk volna a továbbhaladással.
Az expedíciójukat szinte teljes titokban kezdték el. Szándékosan kerülik a médiaszereplést?
A Manaszlu megmászása előtt sem voltunk különösebben szem előtt, mert nem akartuk elkiabálni a szerencsénket. Úgy voltunk vele, ha sikerül, beszámolunk az expedícióról, de valójában később is csak néhány cikk jelent meg. Egyfelől nem bánom, viszont az ismertség segíthetne támogatókat szerezni.
A hegymászás kinek az ötlete volt?
Egyikünk sem fiatal már, mindketten viszonylag későn kaptunk rá a mászásra. Külön-külön kezdtük, mielőtt 2016-ban egy Everest-trekkingen találkoztunk Évával. Mindig is piszkálta a fantáziámat a hegymászás, de a kishitűségem rendre felülkerekedett, azt hittem, nem lehet esélyem. Ketten együtt először alacsonyabb hegyekkel próbálkoztunk, jártunk az Elbrusz és a Kala Pattar csúcsán, aztán következett a Mera Peak, az Island Peak és a Himlung Himal.
Hogyan szervezik meg az expedíciókat?
A mászások előtt megkeresünk egy helyi utazásszervező szolgáltatót, amely biztosította a transzfert, a teherhordókat, a serpákat, az alaptáborban használt felszerelést, engedélyeket, így csatlakozunk egy nemzetközi expedícióhoz.
A nyolcezreseken oxigénpalackkal próbálkoztak?
A befizetett csomagunknak része volt az oxigénpalack is, arra az esetre, ha szükségünk lenne rá. A Manaszlun a csúcsmászást oxigénpalack használata nélkül kezdtük, de a serpák jelezték, hogy célszerű lenne használni, mert túlságosan lassan haladunk. A Dhaulagirin meg ugye nem jutottunk olyan magasságig, hogy szükségünk legyen a palackra.
A felkészülésre hogyan szorítottak időt?
Egy éven keresztül edzettünk, készültünk, fizikailag és mentálisan is, egyik nagy „kedvencünk” a lépcsőzés huszonöt-harminc kilóval megpakolt hátizsákkal.
Mindketten szerencsések vagyunk, hogy a munkánk nem akadályozott az expedícióban és a felkészülésben. Éva könyvelő, s amíg távol volt, a lánya és kollégái kisegítették, engem pedig oktatótársaim helyettesítettek. Egyébként a jóga rengeteget segít a hegyen, megteremti a megfelelő erőnlétet és lazaságot, segít a légzés szabályozásában, ad egy mentális fókuszt és segít a koncentrációban.
Két nyolcezresnél vélhetően nem állnak meg…
Terveink mindig vannak, a csalódás, hogy a Dhaulagiri megmászása nem sikerült, nem vette el a kedvünket, bár a következő expedíció nagyban függ attól, sikerül-e támogatókat szereznünk.
Diplomaosztás helyett Grosvenediger
Kerekes Éva 2014-ben kezdett foglalkozni a hegymászással, sőt először inkább a túrázással, amikor 2014-ben teljesítette a klasszikus El Caminót, vagyis a francia határtól Saint-Jean-Pied-de-Port-ból indulva eljutott a spanyolországi Santiago de Composteláig. Az útvonal első és harmadik harmada hegyvidéken vezet, amelybe a könyvelő beleszeretett.
„Eljutottam Európa legnyugatibb pontjára, ezért úgy döntöttem, megpróbálok felmászni Európa legmagasabb pontjára is – kezdte Kerekes Éva. – Kétezertizenötben még én is úgy tudtam, a Mont Blanc Európa legmagasabb hegye, a Kaukázusban lévő Elbrusz csak később lett európai. A lényeg, azért, hogy feljuthassak, beiratkoztam egy gleccserjáró tanfolyamra, kipróbáltam a via ferratát, majd a diplomaosztásom helyett felmásztam a Grosvenedigerre.”
Európa negyedik legmagasabb (3666 méter) csúcsa után a Grossglockner (3798 méter), a Gran Paradiso (4061 méter), s végül 2015-ben a Mont Blanc (4810 méter) következett.
„Ezt követően Európa legészakibb pontja helyett az Everest-trekkingen a Kala Pattart vettem célba, igaz, előtte a Kilimandzsáróra akartam feljutni, de későn kaptam meg a sárgaláz elleni védőoltást, s a hatóanyag még nem nyújtott volna védelmet.”
A két magyar hölgy az említett Everest-trekkingen találkozott, s 2016-tól kezdetét vették közös mászásaik.
„2017-ben a Himlung Himalt öt nap alatt másztuk meg, jóval a tervezett idő előtt, így még két hétig maradtunk a térségben, és teljesítettük az Annapurna-kör gyalogtúrát. Ekkor győztek meg bennünket a helyi serpák, hogy következő évben próbálkozzunk meg a Manaszluval, idén pedig a Dhaulagiri következett. Utóbbira nem sikerült feljutni, de már túljutottam a csalódás okozta traumán. Talán érthető az elkeseredésem, mert heti hat napon edzettünk a mászás előtt, futás, kerékpározás a szabadban és a konditeremben, de a kedvezőtlen időjárásra nem lehetett felkészülni.”
Kerekes Éva hozzátette, megterhelő munkája miatt szüksége van a hegymászásra, hogy kiszakadjon a napi mókuskerékből, s feltöltődjön energiával. Hobbijának jótékony hatását ügyfélköre is elfogadta és megértette.
Herczeg Angelika és Kerekes Éva sikeres közös mászásai
2016
Kala Pattar (Himalája) 5643 méter – 2016. március 19.
Elbrusz (Kaukázus) 5642 méter – 2016. augusztus 12.
Mera Peak (Himalája) 6460 méter – 2016. november 1.
2017
Razgyelnaja-csúcs (Pamír) 6210 méter – 2017. augusztus 9.
Himlung Himal (Himalája) 7126 méter – 2017. október 22.
2018
Manaszlu (Himalája) 8163 méter – 2018. szeptember 28.
2019
Island Peak (Himalája) 6189 méter – 2019. március 17.
Dampus Peak (Himalája) 6012 méter – 2019. szeptember 9.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!