Pajor István 1990. október 7-én négy másik társával feljutott a világ hatodik legmagasabb hegyére, a 8201 méter magas Cso Oju csúcsára. Ez két szempontból is különleges volt. Egyrészt mert 52 évesen és három hónaposan sikerült neki, ami 2003-ig magyar korrekord volt 8000 méter felett (Vörös László, azaz Cinó döntötte meg egy hónappal idősebben a 8035 méteres Gasherbrum II-n), másrészt mindössze hat évre volt szüksége, hogy eljusson erre a magas szintre, ami azonban egyáltalán nem volt váratlan.
Pajor István a budai Széchenyi-hegyen nőtt fel, amelyet akkoriban, az ötvenes években novembertől hó borított, így az évi nyolcvan-kilencven havas napnak köszönhetően magától értetődő volt, hogy síelni kezd a Goldberger SE-ben.
„Eleinte nem voltam különösebben eredményes, 1955-ben csak huszonharmadik lettem északi összetettben, azaz sífutásban és síugrásban, egy évvel később viszont már tizedik, még egy évre rá ifjúsági magyar bajnok – emlékezett vissza Pajor István. – A felnőttek között aztán öt egyéni országos bajnoki címet szereztem, később nagyon sokat jelentett a hegymászásnál, hogy remek volt az erőnlétem.”
Sportolói karrierje után, 1972-től a Budapesti Honvédnál edzőnek állt, 1974-től pedig a válogatottnál volt a síugrók szövetségi kapitánya, legjobb versenyzője Gellér Gábor és Fischer László volt. Aztán 1978-ban egy évre eltiltották, mert Finnországból át akart menni a csapattal Norvégiába egy meghívásos versenyre, de az ilyen „magánakciókat” akkoriban nem nézték jó szemmel. 1980 óta síoktató, negyven év alatt több mint 7500 ember fordult meg a keze alatt.
„Akkor ismerkedtem meg a hegymászással, amikor a Fővárosi Távfűtő Műveknél dolgoztam műszaki ellenőrként, az Excelsior SE ipari alpinistáit kellett felügyelnem, és én is beereszkedtem közéjük beülővel.
Annyira összebarátkoztam velük, hogy 1984-ben elhívtak magukkal a Kaukázusba, az Elbruszra, amelynek negyvenhat évesen jutottam fel a csúcsára. Gyorsabban haladtam, mint a többiek, mintegy másfél órával hamarabb értem fel.”
Még azon az expedíción – Simonits Péterrel együtt – első európaiként lesíelt az 5054 méteres Kazbek negyvenöt fokos lejtőjén, és élete része lett a hegymászás, csak az 1988-as szezont hagyta ki kislánya születése miatt. 1985-ben tíznapos sítúrára ment az Alpokba, 1986-ban megmászta az 5199 méteres Mount Kenyát, és egy addig még mászatlan jégúton jutott fel a Kilimandzsáró tetejére. 1987-ben már feljebb merészkedett Dél-Amerikában, és bár három hatezres csúcson is állt, a legnagyobbat, a 6962 méteres Aconcaguát végül nem sikerült megsíelnie, de ezt sem maga miatt – novemberben ugyanis nem volt elég hó a hegyen.
Akkor már szervezték a 1990-es magyar Cso Oju-expedíciót. A részvétel egyik feltétele a hétezres magasság elérése volt, ami ugyan nem sikerült Pajor Istvánnak, de mivel szerzett szponzort, bekerült a csapatba – amellyel harminc napot töltöttek 5700 méter fölött a hegyen, és a vállalkozás az indulástól az érkezésig összesen 63 napig tartott.
Három magashegyi tábort építettek ki 6500, 6900 és 7500 méteren, Pajor István pedig a Tóth Csaba, Várkonyi László, Csíkos József, Vörös László összetételű csapattal mozgott. Első csúcstámadási kísérletük alkalmával a mély hó miatt négy expedíció is visszafordult előttük, s ő is döntési helyzetbe került, hogy kockáztasson-e, amikor otthon várja egy két és fél éves kislány…
Nyolcezer méter környékéről a visszafordulást választották, lementek az előretolt alaptáborba, ahol három napot pihentek, de október 7-én végül sikerült feljutniuk – neki 52 évesen, ami akkor magyar csúcsnak számított.
Ez volt az első magyar Himalája-expedíció, amelyen honfitársaink feljutottak egy nyolcezres hegy főcsúcsára. Az expedíció sokat kivett belőle, nyolc kilót fogyott, mire hazaért. Később is szép kihívásokat keresett a hegymászásban: 1992-ben megjárta a Yosemite-ot, 1994-ben az alaszkai Mount McKinleyt, 2001-ben 63 évesen és csípőprotézissel jutott fel az Aconcaguára, 2003-ban pedig a várható kitörés miatt ötezer méterről kellett visszafordulniuk egy működő vulkánról, a Thungurahuáról.
Manapság, több mint nyolcvanévesen nemcsak heti öt-hat alkalommal fut, teniszezik, és edz az evezőspadon, de néhány éve még a tervei között szerepelt az 5137 méter magas törökországi Ararát és a 6088 méteres bolíviai Huayna Potosí megmászása, csak a koronavírus-járvány miatt ezek elmaradtak. De hogy van energiája bőséggel, bizonyítja, hogy 2019-ben – miután Budapesten fair play életműdíjat vehetett át a Magyar Olimpiai Bizottságtól – rohant a hatszáz kilométerre nyugatra fekvő ausztriai Kaprunba, ahol másnap reggel már síelőket oktatott.
AZ 1990-ES MAGYAR HIMALÁJA-EXPEDÍCIÓ
Az expedíció célja: Cso Oju (8201 méter), Kína, Nepál
Vezető: dr. Nagy Sándor Technikai vezető: Csíkos József
Az expedíció tagjai: Balog Géza, Decsi István, Fodor Tibor, dr. Hábenczius Károly, Kertész Zoltán, Koncz Ákos, Pajor István, Straub József, Szendrő Szabolcs, Tóth Csaba, Várkonyi László, Vörös László, Elisabeth Wlasich, Reinhard Wlasich
Csúcsmászók. Október 4.: Koncz Ákos, Straub József, Reinhard Wlasich. Október 7.: Csíkos József, Pajor István, Tóth Csaba, Várkonyi László, Vörös László. Október 8.: Decsi István, dr. Nagy Sándor, Szendrő Szabolcs
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2020 februárjában.)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!