Suhajda Szilárd, a K2 első magyar megmászója az idén új, hosszú távú Himalája-projektbe kezd. Az úgynevezett Big Five-kihívás során földünk öt legmagasabb (Mount Everest – 8848 méter, K2 – 8611 méter, Kancsendzönga – 8586 méter, Lhoce – 8516 méter, Makalu – 8463 méter) hegycsúcsát szeretné elérni első magyar állampolgárként, természetesen az eddigiekhez hasonlóan pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül.
A sorozat részeként április 6-án kezdetét veszi a Magyar Lhoce Expedíció 2022. A Mount Everest tömbjéből emelkedő 8516 méteres csúcson eddigi egyetlen magyarként Erőss Zsolt és Gál László járt, még 2011-ben.
Suhajda Szilárd 2014-ben – a nagyváradi Varga Csabával együtt – megmászta a 8051 méter magas Broad Peaket, majd 2016 nyarán bejelentette, hogy a jövőben Klein Dáviddal együtt próbálják megmászni a lehető legtöbb nyolcezer méter feletti csúcsot, s az Eseményhorizont elnevezésű vállalkozás keretében a K2, a Gasherbrum I (Hidden Peak), a Mount Everest és a Dhaulagiri megmászásával is próbálkoztak, sőt a K2-vel kétszer (2016, 2019) is. A Makalu-expedíciót pedig kétszer is megtervezték, de a koronavírus-járvány 2020-ban és 2021-ben is meghiúsította a vállalkozást. Most januárban aztán a páros bejelentette, hogy öt és fél év után külön folytatják a hegymászást.
A Magyar Lhoce Expedíció 2022 április 6-án kezdődik, Suhajda Szilárd ekkor indul a budapesti Liszt Ferenc Repülőtérről Nepálba, a tervek szerint április 20-án már elérheti az alaptábort (5300 méter), s május végén megpróbálhat feljutni a csúcsra.
„Egy jól definiált küldetés, amire építeni lehet, öt hegycsúcs, amelyet belátható időn belül teljesíthetek – felelte Suhajda Szilárd a Big Five-kihívással kapcsolatban. – Olyan kihívás, amelyet reális célnak érzek, oxigénpalack és magashegyi teherhordók segítsége nélkül. A K2 csúcsán már volt szerencsém állni, így a következő években négy hatalmas hegy, a Mount Everest, a Kancsendzönga, a Lhoce és a Makalu vár rám.”
A Lhoce a Mount Everesttől délre található, főcsúcsa 8516 méter, ezzel a negyedik legmagasabb hegy a világon. Nepál és Kína határán emelkedik, elsőként egy svájci expedíció tagjai mászták meg, 1956-ban. A csúcsra vezető, úgynevezett nepáli normál útvonal áthalad a Khumbu-jégesésen, a meredek Lhoce-falon, a kőhullásnak kitett Reiss-kuloáron (avagy Lhoce-folyosón), legfőbb nehézségét azonban az extrém magasság jelenti: a csúcsrégióban harmadannyi levegő jut a tüdőbe minden egyes lélegzetvételre, mint a Kárpát-medence magasságában.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN- HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!