A csecsemőhal már jó néhány éve a múlté. Sokáig az ausztrál Nagy-korallzátony hét milliméteres lakója volt a világ legkisebb hala, nem véletlenül nevezték el tömzsi csecsemőhalnak. Sokáig ő volt minden idők legkisebb és legkönnyebb gerincese, az elmúlt időszakban azonban a trónjára tört valaki.
Hogy ki?
Nos, immár az egyszobás panellakásokban élők is tarthatnak majd háziállatot, az más kérdés, hogy nagyító kell majd ahhoz, hogy láthassuk is a kis akváriumban. Nemrégiben felfedezték a világ legkisebb trónörökös halát, a horgászhal mindössze 6,2–7,4 milliméter hosszúságúra nő. Fontos kiemelni, hogy a nőstények ennél jóval nagyobbra nőnek, de még ő sem éppen gigantikus példány a maga 46 milliméterével. A horgászhal a fején lévő világító képletről kapta a nevét, melyről az élénkebb fantáziával megáldott kutatók a horgászok által használt világító rúdra asszociáltak. Ez egyébként a névadáson túl is nagyon praktikus szerszám, mert ezzel csalogatja magához a zsákmányt.
A hím a fajfenntartáson kívül nem tud különösebb kunsztokat, még az önfenntartással is gondok adódnak méretéből fakadóan. Mivel jóval kisebb a nősténynél, nem is várhatunk el tőle semmi mást, minthogy a nőstény közelében lebzseljen. Az általa kiválasztott „feleség” hátánál messzebbre nem is merészkedik, azon utazik, keres egy jó fogást, arra ráharap és élete végéig ott tartózkodik. Mivel csak szexuális szolgáltatásai miatt tartják a nőstények, ezért testét heréi szinte teljesen kitöltik, egyéb szervei pedig jelentéktelenül aprók.
És hogy mi a helyzet idehaza?
Nos, a Fekete-tengerben és a Duna torkolati szakaszán honos kaukázusi törpegébet már találtak a Tiszán és a Tisza-tó vízrendszerében, amely mindössze másfél évig él, és legfeljebb háromcentisre nő meg. Idehaza ez a hal számít az ország legkisebbjének.