A szakértők szerint a biztonságos kerékpározás egyik elengedhetetlen feltétele a visszapillantó tükör, amelynek segítségével megfelelően tájékozódhatunk a mögöttünk zajló forgalmi eseményekről. Szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy az ideális tükörrel sokkal jobban összpontosíthatunk az útra és az önfeledt bringázásra.
Tévhit azonban, hogy annál jobb a tükör, minél nagyobb. Sokszor a kicsi is elegendő, persze sok minden függvénye, mekkorát választunk. Az új trendre utal – legalábbis a cyclingweekly.com szakírója szerint – hogy egyre többen az apró, elegáns és „okos” tükröket keresik. Nézzük, mire is gondolnak valójában. A kerékpározás céljától, az út hosszától, valamint az igényektől függően az alábbi lehetőségeket mérlegelhetjük a tükör kiválasztásakor.
Kormány végére szerelhető tükör
Ez a fajta általában csinos, és egyáltalán nem tolakodó, az ejtett kormánycső végére szerelik fel. Leginkább azoknak ajánljuk, akiket intenzív edzés közben kifejezetten zavar a nagy tükör. Hátulütője, hogy apró méretéből fakadóan kevesebbet látunk benne.
Sisakra és napszemüvegre szerelhető tükör
Bármerre is fordítjuk a fejünket, mindig látjuk, mi történik a hátunk mögött, és minden a látómezőnkön belül marad. Kiváltképpen azoknak a szabadidőbringásoknak lehet hasznos, akik rövidebb utakat tesznek meg. Hátránya, hogy a tükör hosszabbítója minden levételnél elállítódik, így indulás előtt mindig újra kell állítanunk. Ha munkahelyünkön kis helyen kell tárolnunk biciklifelszerelésünket, ilyet ne vegyünk.
Kormánycsőre szerelhető tükör
Általában a kormánycső köré tekerik, ejtett vagy egyenes kormánynál is. Nagy a mérete, és jól bírja a strapát. Kifejezetten túrázóknak és azoknak az ingázóknak ajánljuk, akiknek megbízható darabra van szükségük. Hibája, hogy olykor alig fér el a csengővel, lámpával, navigátorral és okostelefon-tartóval telepakolt kormányon.
Mire figyeljünk, amikor visszapillantót veszünk?
Méret
A nagy tükör nem mindig jó, mert sok helyet foglal, és gyakran bizony vakít. Ha tisztán szeretnénk látni, mi zajlik mögöttünk, ne csak a tükör méretére fordítsunk nagyobb figyelmet – a kisebb méretű is lehet biztonságos. Persze a túl kicsi is veszélyes lehet, mivel sok mindent nem enged be a látómezőnkbe. Ha mégis ilyet választunk, gyakrabban tekingessünk a hátunk mögé.
Jobb és bal oldali tükör
Az európai kontinensen mindenhol a jobb oldali közlekedés jellemző, ezért érdemes bal oldali tükröt használnunk, így jobban belátjuk az utat a hátunk mögött. Ez persze nem igaz a britekre, a máltaiakra és a ciprusiakra – nekik érdemes a tükröt a jobb oldalra tenniük.
Állíthatóság
Nem árt, ha a tükrünket könnyen és gyorsan be tudjuk állítani, akár tekerés közben is. Arra azonban ügyeljünk, hogy tulajdonságából fakadóan könnyen elállítódik, főként rázós, hepehupás úton.
Kompatibilitás
Ma már a legkülönbözőbb bringákra, országútira, hibridre vagy éppen gravelre is vehetünk visszapillantó tükröt. Mivel manapság nagyon sok méretben gyártanak kormánycsövet, vásárlás előtt érdemes lemérnünk a külső és belső átmérőjét, hogy meggyőződjünk, kompatibilis-e a tükörrel.
Fotók: shutterstock