Néhány éve még újdonságnak számított a spinning, azaz a zenére kerékpározás, amely során edző vezetésével ritmus- és intenzitásváltásokon alapuló gyakorlatokat lehet végezni. Ma viszont nincs már olyan fitneszterem, ahol ne lennének rendszeresen spinningórák. A szobabiciklin történő speciális mozgás erősíti a szervezetet, jól szolgálja az alakformálást, és rengeteget lehet fogyni tőle. Íme hét tipp, miért érdemes spinningelni!
Kímélő mozgásforma
Hazánkban magas a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők száma, az egyik vezető halálozási ok ez a betegségtípus. A spinninggel garantálhatóan csökken az ilyen problémák kialakulásának esélye, hiszen ez az edzésforma erősebbé és ellenállóbbá teszi a szívet. A spinning remek kardióedzés, javul általa a vérkeringés, nő a tüdőkapacitás.
Ízületkímélő
Térdműtétek után gyakran ajánlják a szobakerékpározást, majd idővel a spinningelést is, hiszen a térd ízületeit és szalagjait kímélve erősíti.
Sokkal kevésbé terhelődik a térd, mint például futásnál, igaz, figyelni kell testünk visszajelzéseire – ha fájdalmat érzünk, érdemes edzővel vagy orvossal egyeztetni.
Időjáráshoz nincs kötve
A hidegebb, csapadékosabb idő közeledtével vagy beálltával hajlamosak vagyunk nemet mondani a szabadtéri mozgásra, edzésre. A spinning tökéletes megoldás, hiszen teremben tekerhetünk, a foglalkozás nincs kitéve az időjárás viszontagságainak.
Szénhidrátgyilkos
A fogyni vágyók fülének a legszebben csengő mondat, hogy rövid idő alatt is látványos súlyvesztést lehet elérni a spinninggel. A testtömegtől, intenzitástól és az edzés időtartamától függően egy-egy foglalkozáson 700–800 kalóriát is el lehet égetni, ami nagyon jónak mondható. A jelentős kalóriaégetés annak köszönhető, hogy a spinning egyszerre dolgoztatja meg az izomzatot és a tüdőt. Nemcsak a kilók szaladnak le, szépen formálódik az alak is, feszesebbek lesznek az alsó végtagok, a comb, a lábszár, illetve a fenék.
Feszültséglevezető
Eddig elsősorban a spinnig fiziológiai, egészségügyi előnyeit vettük sorra, de nem szabad megfeledkezni a mentális hatásáról sem. Egyrészt feszültséglevezető, hiszen akármilyen problémával szálltunk is fel a kerékpárra, majdnem egy óra intenzív tekeréssel könnyen leküzdhető a stressz, másrészt az elvégzett edzés önbizalmat is ad, amely kivetíthető az élet minden területére.
Jó hangulatot teremt
Minden mozgásfajta jelentős mennyiségű endorfint, úgynevezett „boldogsághormont” szabadít fel a szervezetben. A spinningnek egyébként is különleges a hangulata, hiszen edző-oktató irányításával zenére végezzük a gyakorlatokat, és senkinek sem kell feszélyeznie magát, hogy máshoz képest hogyan megy neki a tekerés.
Percről percre haladva már mindenki csak magára figyel, és izzadságban tocsogva kvázi a túlélésért küzd. A hajtós foglalkozás teljesítése pedig közösségben megélt sikerélmény, egyúttal önmagunk legyőzése.
Csak kemény talppal!
A spinning intenzív mozgással járó edzésforma, így mindig sok folyadék legyen nálunk (lehetőleg tiszta víz), és a törülközőt se felejtsük otthon. Kerüljük a puha talpú cipők használatát, mert a lábra nehezedik a testsúly – ha a lábbelinek nem kellően kemény a talpa, nem tart eléggé, emiatt fájdalom alakulhat ki. Ma már a legtöbb helyen kapható speciális, spinning kerékpárhoz való cipő is.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!