Szerencsére van mire örömmel visszatekintenünk a 2019-es év kapcsán, hiszen ha világraszóló magyar eredmények nem is születtek (miért is születtek volna, ha még csak most ébredezik a sportág), Szepesi Tibor és Jósa Dániel révén képviseltettük magunkat a rangosabb nemzetközi BMX freestyle-versenyeken, felavattunk egy új BMX-pályát Győrújapátiban, és megrendeztük az utcai sportok világjátékát.
A honi kerékpáros-szövetség sportszakmai munkatársa, Wéber György értékeli az elmúlt időszakot, s beszél a tervekről. Mint korábban megírtuk, élete legjobb Európa-kupa-szereplését nyújtotta Szepesi Tibor, aki júliusban az extrém sportok nemzetközi fesztiválja chateauroux-i állomásán 14. lett. A fiatal, olimpiai álmokat dédelgető bringás augusztusban a profi kategóriában országos bajnok lett, majd egyedüli magyarként részt vett a BMX freestyle világkupa-sorozat idei utolsó, csengtui állomásán.
Jósa Dániel a hazai rendezésű extrém sportok nemzetközi fesztiválján alkotott nagyot, amelyen a rendkívül erős mezőnyben sikerült bekerülnie a legjobb 24 közé, majd a Csengtuban megrendezett világbajnokságon 42. helyen végzett a férfiak elitmezőnyében.
„Mindkét versenyző oszlopos tagja a válogatottnak, szeretnénk számolni velük a jövőben is. Rendkívül jól alkalmazkodnak a kor digitális követelményeihez, hiszen számos, a sportág rajongóinak könnyen elérhető elektronikus tartalmat osztanak meg a közösségi felületeiken, ami nagyon jól szolgálja a szakág népszerűsítését. Kempf Zoltánnal együtt a jövőben nagy szerepük lehet az utánpótlásbázis bővítésében is” – vélekedett Wéber György.
A sportág növekvő népszerűségét mutatja, hogy egyre több a hazai rendezvény, sok az új egyesület, az emberek egyre nyitottabbak a szakág iránt. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy óriási érdeklődés övezte a budapesti utcai sportok világjátékát, amelyen jelen volt a világ BMX-krémje.
„Hatalmas esemény volt, amely láthatóan felpezsdítette a szakág életét. A rendezvényt követően rengetegen kerestek meg, hogy a gyerekek hol és miként kezdhetik el a BMX-ezést. Nem mindennapi élményt nyújtott nekik, hogy testközelből láthatták versenyezni a világelitet. Sohasem gondoltuk volna, hogy az esemény ilyen hatást vált ki belőlük” – foglalta össze röviden a játékok tapasztalatait a szövetség sportszakmai munkatársa.
A szakemberek szerint amióta felkerült a nyári olimpiai játékok programjára, itthon is egyre nagyobb az érdeklődés a szakág iránt. Okkal vetődik fel a kérdés, mikor lesz magyar képviselője az ötkarikás játékokon.
„Sajnos a tokiói olimpiáról már lecsúsztunk, hiszen kerékpárosaink nem szereztek elegendő pontot a kvalifikációs versenyeken. Ennek legfőbb oka, hogy kevés nemzetközi viadalon vettek részt, márpedig az olimpiához még több rutinra lenne szükségük. Jövőre azonban mindent megteszünk, hogy minél több viadalon indulhassanak el, így a kétezerhuszonnégyes párizsi játékokon remélhetően már lesz magyar BMX-es” – árulta el Wéber György.
A sportág fejlődése szempontjából persze az is létkérdés, hol gyakorolhatnak, akik nem jutnak ki a nemzetközi versenyekre. Itthon kevés a jó minőségű BMX-pálya, s bár Győrújapátiban az ősszel felavattak egyet, még többre lenne szükség.
„Feltett szándékunk, hogy az utcai világjátékok sikerén felbuzdulva felépítsünk legalább egy nemzetközi szintű pályát a közeljövőben, amelyen Európa- és világkupaversenyeket is rendezhetünk, csereprogram keretében pedig szervezhetünk nemzetközi edzőtáborokat is” – fejezte be az értékelést Wéber György.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!