Bringás edzésterv öt lépésben

A népszerű kerékpáros szakportál, a bikeradar.com öt, mindenki számára könnyen követhető tippet adott arra, hogyan készítsünk saját edzéstervet néhány lépésben. Nézzük, melyek ezek!

A tapasztalat azt mutatja, hogy télen – a megszállott szabadidő-bringásokat leszámítva – sok kerekes fúj visszavonulót. A korai sötétedés vagy éppen az ideálisnak semmiféleképpen sem nevezhető időjárási körülmények valóban sokakat elriasztanak a tekeréstől, pedig ebben az időszakban szervezetünknek különösen nagy szüksége van energiára és mozgásra. Éppen ezért a bikeradar.com szakírója úgy döntött, előrukkol egy írással, amelyben megmutatja, hogyan készítsünk magunknak edzéstervet öt apró lépésben, remélve, hogy így újra kedvet kapunk a kerékpározáshoz és állóképességünk növeléséhez. Az edzéstervet Cser Gábor, a hegyi- és terepkerékpáros válogatott szövetségi kapitánya egészítette ki néhány gondolattal.

Fontos, hogy az itt bemutatott kereteket nekünk kell megtöltenünk tartalommal, amihez bátran kérjük kerékpáredző segítségét!

Végezzünk állapotfelmérést!

Bármilyen edzettségi szinten is állunk, első lépésként érdemes felmérnünk erőnléti állapotunkat. Ehhez bátran vegyük igénybe a különböző eszközöket: a pulzusszámlálót, a teljesítménymérőt vagy a smart trainert, azaz okosgörgőt (a legjobb alkalmazásokat itt találjuk).

Jelenlegi állapotunk felmérése azért elengedhetetlen, mert így tisztábban láthatunk tréningzónánkkal kapcsolatban, illetve az első méréskor kapott eredményeink később megfelelő viszonyítási alapot jelentenek ahhoz, mennyit és melyik irányba fejlődjünk.

Határozzuk meg a rövid és hosszú távú céljainkat!

Következő lépésként döntsük el, milyen célokat szeretnénk elérni az előttünk álló téli hónapokban! Fontos, hogy célkitűzéseink összhangban legyenek edzettségi állapotunkkal és teljesítőképességünkkel. Tervezéshez használjuk a SMART-táblázatot, amely kitűnően foglalja össze célkitűzéseink folyamatát. Ez a rendszerező segédlet öt szempontra helyez súlyt: konkrét céljainkra, a mérhetőségre, a realitásra (tényleg megvalósítható célokat tűztünk-e ki magunk elé), a relevanciára (valójában mi is az, amit el szeretnénk érni, amivel azonosulni is tudunk), illetve az időtényezőre (határidőkre).

Értsük meg céljainkat!

Sokan elsősorban aerobkapacitásuk növelését tűzik ki célul, ami érthető, hiszen immunrendszerünk télen kissé legyengül.

Állóképességi sportolóként természetesen azt akarjuk, hogy aerobenergia-rendszerünk a lehető legkitartóbb legyen. Így nagyobb teljesítménnyel tekerhetünk hosszabb távokat anélkül, hogy anaerobenergia-háztartásunk – amelyet rövidebb és robbanékonyabb erőkifejtésre használunk – kimerülne. Mérsékelt intenzitású alapedzésekkel vagy izomerő-állóképességi etapok elvégzésével hatékonyan fokozhatjuk aerobkapacitásunkat a második tréningzóna környékén, de erre a célra intervallumedzések is hasznosak lehetnek.

Részletesen tervezzük meg edzéseinket!

A negyedik lépés, hogy aprólékos ütemtervet dolgozzunk ki edzésmunkánkról. Ennek lényege, hogy olyan gyakorlatokat válasszunk, amelyek céljaink eléréséhez a leghatékonyabbak! A változatos mozgásformák és tréningelemek érdekessé és ösztönzővé varázsolják edzéseinket, ráadásul a változatossággal hozzászoktatjuk szervezetünket a különböző jellegű kihívásokhoz. Ha segítségre szorulunk, és strukturált, illetve változatos edzésprogramokra van szükségünk, bátran nyúljunk a különböző beltéri bringás edzéseket támogató applikációkhoz, mint amilyen a Zwift is!

Az ilyen alkalmazások legnagyobb előnye, hogy velük rövid idő alatt rendkívül hatékony, kiváló minőségű edzéseket végezhetünk.

Ne feledkezzünk meg a finomhangolásról!

Végezetül: folyamatosan finomítsunk tervünkön annak tükrében, hogyan bírjuk a terhelést, és mennyi időnk, illetve energiánk marad az edzésekre! Igyekezzünk elkerülni, hogy alul- vagy túledzettek legyünk, és óvakodjunk a korai kiégéstől is! Akik túl sokat bringáznak, sokszor alábecsülik a kerékpározáshoz közvetve kapcsolódó stresszfaktorokat, mint amilyen a családi vagy munkahelyi nyomás, és sokszor nem veszik figyelembe, hogy ez mekkora mértékben rontja teljesítményüket. Amennyiben el akarjuk kerülni ugyanazokat a hibákat, jobb, ha nem ragaszkodunk túl mereven a tervünkhöz, és az sem árt, ha akár naplóban, akár a Stravában rögzítjük tapasztalatainkat edzésmunkánkról.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Kutyasportok Európa-bajnoksága Magyarországon
Megvolt a tesztelés az Adriai-tengeren, jöhet az Atlanti-óceán átevezése
Az utolsó emelkedőn „elfogyott a lába”, de megnyerte első ultratávú futóversenyét
Rekordidő alatt jutott fel Óceánia legmagasabb pontjára a brazil ultrafutó
Motiválta, hogy az erős mezőnyben is sorra előzgeti a riválisokat

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat
A magyar hegymászás legsűrűbb éve: a tragédiától a sikerig minden benne volt
Minőség, súly, ár és kényelem: szempontok és felszerelés a magashegyi túrázáshoz

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.