Mint ismert, ötven világváros közül Budapest nyerte az Utcai Sportok Világjátékának (World Urban Games) rendezési jogát, olyan városokat megelőzve, mint Barcelona, Tokió és Los Angeles. A szeptember 13. és 15. között megrendezett, három napig tartó extrémsport és zenei fesztiválon olyan sportágakban bonyolítottak le versenyeket, mint az inline görkorcsolya, a parkour (szabadfutás), a breaktánc, a 3×3-as kosárlabda, a repülőkorong és a BMX freestyle, de az eseményre kilátogatók az ergométerrel és a lézerlövészetes futással (laser-run) is megismerkedhettek.
A flasztersportokat az amatőrök ki is próbálhatták, amire a dél-pesti Nagyvásártér 10 helyszínre osztott csarnoka tökéletes helyszínnek bizonyult.
A vasárnap BMX freestyle-döntőre – amelyre teljesen megtelt a lelátó – nem jutott be magyar versenyző, ám Szepesi Tibornak, a hazai szakág egyik legsikeresebb képviselőjének így is felejthetetlen élmény volt, hogy testközelből láthatta a világ legnevesebb BMX-eseit.
„Elképesztő élmény volt egy helyen látni a világ BMX-krémjét – vágott bele a mesélésbe Szepesi Tibor. – Bár az Európa- és világkupaversenyeken többször is találkoztam már a világ legjobbjaival, még mindig lenyűgöznek a mutatványaikkal. Elképesztő milyen sterilen és precízen BMX-eznek, szinte el sem hibázzák a mutatványokat. Ez már egy teljesen más dimenzió.”Pénteken a magyar BMX-esek előselejtezőket vívtak egymás ellen az elődöntőbe (Top 24) jutásért, ahova mindössze egy magyar versenyző juthatott be. A vasárnapi döntőbe azonban már ő sem kvalifikálta magát.
„Annyira erős volt a profi mezőny, hogy magyar versenyzőnek lehetetlen lett volna bekerülnie a döntőbe, ahol már csak tizenketten csaptak össze az első helyért. Egyetlen magyar bringásnak, Jósa Dánielnek sikerült a top huszonnégybe kerülnie. A rutinos BMX-es nem ijedt meg a nagy nevektől, ám az egyik körben lecsúszott a lába a pedálról, így csak egy jó kört tudott teljesíteni – mesélte Szepesi Tibor. – Én az első, biztonsági körben olyan erős tempót mentem, hogy a második kör végére – amely a kvalifikáció szempontjából volt fontos – teljesen kiment belőlem az erő, így nem maradt esélyem a továbbjutásra.”
A kitűnően előkészített, a nézők számára is könnyen belátható pálya azonban a versenyzőknek nehézségeket is rejtegetett.
Utcai Sportok Világjátéka, szeptember 13-15., Budapest
Férfi BMX freestyle-döntő:
1. Brandon Loupos (Ausztrália)
2. Logan Martin (Ausztrália)
3. Justin Dowell (Egyesült Államok)
Női BMX freestyle-döntő:
1. Hanna Roberst (Egyesült Államok)
2. Minato Oike (Japán)
3. Lizsurley Villegas Serna (Kolumbia)
„A versenypálya egyszerű volt, nem igényelt különösebb technikai tudást. A nehézsége mégis abban rejlett, hogy mindenki a legnehezebb trükkjét akarta bemutatni rajta, viszont ha valaki rontott, nem biztos, hogy maradt elég lendülete a következő etaphoz, így végig nagyon precízen kellett tekernie. Külön öröm, hogy a magyar riderek több alkalommal is felmehettek a nemzetközi szintű pályára gyakorolni. Nálunk nincs ilyen színvonalú terep sem a gyakorlásra, sem pedig a versenyzésre. Remélem, hogy a közeljövőben Magyarországon is építenek hasonló színvonalú pályákat, így a szakág hazai versenyzőinek nagyobb esélye lesz, hogy utolérje a világelitet” – zárta a beszélgetést a magyar BMX-es.
Ilyen belső nézetből egy BMX Freestyle verseny: