Milyen a jó kerékpárosnadrág?

A tapasztalt bringások pontosan tudják, a jó nadrág nem csúszik, nem tartja a vizet és ott párnás, ahol kell. Eláruljuk, mit érdemes figyelembe venni, amikor bringásgatyát választunk.

Ezeket a szempontokat ajánlott követnie annak, aki minden idők legtutibb nadrágválasztására törekszik: 1. a kerékpározás módját (országúti, mountain bike, városi közlekedés, downhill stb), 2. a nemünket, 3. a gatya minőségét és anyagát, 4. az évszakot és az időjárást, 5. ha ez nekünk számít, akkor a ruhadarab esztétikai jegyeit.

A klasszikus kerékpárosnadrág technikai-sportruházati anyagból készül, sztreccs, rövid, kantáros és betétes. Kerékpározáshoz ez a legideálisabb viselet.

A tapadás: a jó bringásgatya nem szorít – figyeljünk, hogy a combnál lévő gumírozásnál se szorítson –, de kellően feszes. Ugyanakkor (főleg férfiaknak) hosszú távon kellemetlen lehet, hogy teljesen testhez tapadó. Egész napos túrákhoz érdemes kipróbálni a lazább, „bermudásabb” nadrágokat, párnabetétes kerékpáros alsóval viselve. A túl laza, kinyúlt nadrág vagy a fölöslegesen viselt alsónemű kellemetlen kidörzsölődéseket okozhat (ezeket a megfelelő bőrápoló krémekkel kezelhetjük). Nőknek – a megfelelő helyen gömbölyödő mellkasi terület kényelme érdekében – gyártanak alternatív kantáros bringanadrágot is. Létezik kantár nélküli bringanadrág is, ám az könnyebben elcsúszik.

Minden a helyén: vásárláskor mindig álljunk a tükör előtt olyan testhelyzetbe/„dőlésszögbe”, mintha tekernénk, és úgy próbáljuk ki, hogy jó helyen van-e a betét, nem feszül-e túlságosan a nadrág vagy a kantár. Figyeljük meg azt is, hol van a varrás: a bringás gatyán a betét miatt szükségképpen lesz varrat, érdemes a laposvarratot, nem a cikkcakkos, hanem a duplasávos varratot előnyben részesíteni, mert tartósabb. Egy jó bermuda bringás gatyának pont az az egyik ismérve, hogy nincs a nyereggel érintkező részén varrat.

A minőség: fontos, hogy strapabíró, jó anyagból, méghozzá elasztikus, technikai anyagból készüljön a nadrág. Egy hagyományos kantáros streccs bringásgatya 15–35 000 forint között van.

Hideg-meleg: évszaknak megfelelően vehetünk nyári, átmeneti és téli bringásgatyát, de mindezt kombinálhatjuk aláöltözetekkel, térdmelegítőkkel is. A hűvösebb időre találták ki a háromnegyedes és a teljes hosszúságú, jobban szellőző termo-, illetve hideg, csípős szeles időre a szélálló anyagból készült bringásgatyát. A téli nadrágok kantárja általában rövidebb, így nagyobb anyagfelület melegíti a bringás törzsét is.

A „csinifaktor”: a bringás nadrágok nagy része fekete, de azért sokféle színben, dizájnban gyártják, főleg a női nadrágokat, hogy lehessen „divatozni” – no meg hozzáöltözni a kerékpárunk színeihez, ha ez nekünk fontos. Meleg ruházatnál, a sötét téli napok miatt fontos, hogy jól látható fényvisszaverő/neonminta vagy -felület legyen az öltözéken (olyan is van, hogy a színe miatt az egész ruha egy neonfelület).

Érdekességek:

1. A versenyzők nadrágja – és feneke – fontos reklámfelület, közvetítéseknél nagyon jól látszik az a terület.

2. Mint írtuk, kellemetlen következményei vannak annak, ha csúszkál a nadrág: a jobb tapadást segítik elő a férfi kerekesek a lábborotválással (és nem a légellenállást csökkentik vele).

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak
Kutyasportok Európa-bajnoksága Magyarországon
Megvolt a tesztelés az Adriai-tengeren, jöhet az Atlanti-óceán átevezése
Az utolsó emelkedőn „elfogyott a lába”, de megnyerte első ultratávú futóversenyét
Rekordidő alatt jutott fel Óceánia legmagasabb pontjára a brazil ultrafutó

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat
A magyar hegymászás legsűrűbb éve: a tragédiától a sikerig minden benne volt
Minőség, súly, ár és kényelem: szempontok és felszerelés a magashegyi túrázáshoz

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.