A speciális felépítésű teremkerékpárt, az úgynevezett spinnert a dél-afrikai Johnny Goldberg (Johnny G.) kerékpárversenyző alkotta meg 1987-ben saját, otthoni felkészülését segítendő, miután egy éjszakai edzésén elütötte egy autó. Abban különbözik a szobakerékpártól, hogy lendkerék irányítja, ezáltal megmarad a kinti edzés érzete és élménye. A 2000-es évek óta Magyarországon is tartanak csoportos spinningórákat, amelyek egyre népszerűbbek mind az amatőr, mind a profi sportolók körében.
Makár Tamás atlétikaedző, spinningoktató kilenc éve tart csoportos órákat. Elmondása szerint a spinningedzés pontosan úgy épül fel, mint minden más foglalkozás.
„Először bemelegítünk, ami azt jelenti, hogy ülve tekerünk egy kicsit ellenállás mellett, ez általában négy-öt perc. A spinnert az ellenállásgombbal szabályozzuk, ezzel a hegyeket és a síkot imitáljuk, olyan, mint a váltó, de sokkal finomabban lehet hangolni. A bemelegítés utána jön a fő rész, amikor is ülve tekerések, nyeregből kiállások, hosszabb-rövidebb, illetve lassabb és gyorsabb szakaszok váltogatják egymást. Teljes intervalledzést le lehet képezni az intenzitás variálásával, de állóképességi edzésnek is kiváló. Ami még fontos, hogy az óra végén van egy levezető tekerés, amelyet öt-hét perces nyújtás követ, ez segít elkerülni az esetleges sérüléseket.”
Rengeteg emberi történet, számos nagy verseny, sok-sok csodálatos bringatúra legújabb magazinunkban. A 84 oldalas kiadvány kapható az újságárusoknál, az ára 695 forint.
Makár Tamás szerint hetente minimum háromszor érdemes részt venni spinningedzésen. Nem csupán állóképességet fejleszt és kikapcsol, hanem fogyni is segít. Továbbá társasági programnak, kapcsolatépítésre is kiváló alkalom lehet egy-egy óra.
„Nagyon sok vendégem van, aki az évek során húsz-huszonöt kilót ledobott. Látványos eredményeket lehet elérni viszonylag könnyen. Dinamikus zenére tekerünk, ami szintén pluszlöketet ad. A társaság is rengeteget számít, hogy nem egyedül edzel, hanem együtt vagy másokkal. Az évek során láttam, hogyan alakulnak ki ismeretségek, barátságok, kapcsolatok.
A csoportos edzéseknek mindig nagyon jó a kohéziós erejük. Ráadásul társaságban gyorsabban telik az idő, emellett hatalmas motivációt ad a többiek teljesítménye is.
Engem mint oktatót is tud motiválni, ha látom, hogy jó a csapat. Alapvetően nemcsak a bringásoknak, hanem mindenkinek ajánlom, hogy próbálja ki a spinninget.”
Miért jó a spinning?
- Fejleszti az állóképességet
- Nagyon jó intervall- és kardioedzés
- Bárkinek ajánlott, amatőr és profi sportolóknak is
- Remek keresztedzés triatlonosoknak, futóknak
- Ízületkímélő, prevencióra és regenerációra is javasolt
- Közösségi élményt ad
Fotók: shutterstock
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!