A két nemzet konyhája közül a horvát jóval közelebb áll a magyarhoz. A franciák kalóriaszegényebb ételeket fogyasztanak. Reggelire péksüteményt esznek kávéval, ebédre már több fogást fogyasztanak, különféle húsokat mártásokkal, salátával, és szívesen megisznak az ebéd mellé egy pohár bort, és elmajszolnak egy desszertet. A francia konyhákban vacsorakor az előételt frissen sült húsok követik, majd sajtfélék, gyümölcsök. A franciák este gyakran esznek levest, az egyik legismertebb levesük a klasszikus hagymaleves, amelynek a receptjét megosztjuk olvasóinkkal. Annyira egyszerű, hogy Deschamps összetenné a két kezét, ha vb-döntőt is ilyen egyszerű lenne nyerni.
Hozzávalók:
5 fej vöröshagyma
1 ek liszt
2-3 gerezd fokhagyma
só
bors
1 db zöldségleveskocka
1 doboz tejföl (kisebb)
1 db bagett vagy pirított zsemlekocka
sajt
Elkészítés: A hagymát megpucoljuk, félbevágjuk és felszeleteljük, és az összezúzott fokhagymával együtt olajon megdinszteljük. Ha megpuhult a hagyma, megszórjuk liszttel, valamint sóval, borssal fűszerezzük, felöntjük vízzel, és hozzáadjuk a leveskockát, tejföllel sűrítjük, majd összeforraljuk. Meleg, ropogós bagettel vagy pirított zsemlekockával és reszelt sajttal tálaljuk.
A horvát konyhát nem nagyon kell bemutatni a magyaroknak. Egyrészt azért nem, mert sokan nyaraltak már a horvát tengerparton, másrészt azért sem, mert Horvátország rengeteg hatásnak volt kitéve történelme során, így a horvát gasztronómiában fellelhetőek a magyar, a szerb, a bosnyák, a görög vagy az olasz ízek is. A mindmegette.hu oldalán kaphatsz egy kis ízelítőt a legjobb ételekből, amelyeket ne hagyj ki, ha Horvátországban jársz.
A horvátok levest nem nagyon esznek, a Dalic-legénység aligha ájulna el a franciák hagymalevesétől. A tengerparti részeken a mediterrán konyha ételei a jellemzőek, sok halat fogyasztanak. Déli szomszédaink is szeretnek sütögetni, és ha már úgyis nyár van, a délutáni döntőt feldobhatjuk egy kis grillpartival és a horvátok nagy kedvencével, a pljeszkavicával.
Hozzávalók:
50 dkg darált marhahús
25 dkg darált bárányhús
25 dkg darált sertéshús
só
bors
szódabikarbóna
2 fej vöröshagyma
Elkészítés: A hús akkor finom igazán, ha kétszer át van darálva. Ha darált húst vettünk, otthon átdaráljuk még egyszer. Ha ezzel megvagyunk, a háromféle húst összegyúrjuk, sóval és borssal fűszerezzük. Egy kiló húshoz egy mokkáskanál szódabikarbónát is adunk, amitől a hús puha, omlós lesz. Majd egy 1 dl szénsavas vizet is hozzáöntünk, és jól összegyúrjuk. Aztán beletesszük az apróra vágott vagy lereszelt vörös hagymát, ezzel is jól átgyúrjuk a húst. A pljeszkavica igazán akkor lesz finom, ha a sütés előtt 12 órával bekeverjük a húst, és állni hagyjuk a hűtőben. Sütés előtt a masszából gombócokat formázunk, majd szétlapítjuk. A húspogácsákat süthetjük serpenyőben is, de grillen az igazi. A pljeszkavicát lassú tűzön kell sütni, a hús 10-15 perc alatt átsül. Tálalhatjuk sült krumplival, pitával, de akár hamburgerzsemlével és ajvárral. Ebből az ételből még a gluténérzékeny Ivan Rakitic is ehetne, persze pita és hamburgerzsemle nélkül.
Jó szurkolást és jó főzést kívánunk!