Mikaela Shiffrin, a fiatal sílegenda

Már 25 évesen sportági ikon a minden alpesisí-szakágban versenyképes amerikai Mikaela Shiffrin, aki édesapja elvesztésével élete legnagyobb csapását szenvedte el februárban.

Úgy a világ legmeghatározóbb sportolóinak az egyike, hogy néha maga sem hiszi el. A műfajában jó úton halad a halhatatlanság felé, miközben egy-egy díjátadóra nem készül beszéddel, mondván, vannak nála jobbak. Szinte minden évben rekordo(ka)t döntött, sportága legjobbja, ám remegett a keze, amikor LeBron Jamesszel találkozott. Mikaela Shiffrin csupán 25 éves, de már most csúcsok sorát mondhatja magáénak. A 2014-es szocsi olimpián 18 évesen és 345 naposan győzött műlesiklásban (szlalom), senki sem szerzett nála fiatalabban aranyérmet az alpesi sízők között. Bár sokszor elképzelte, hogy olimpia bajnok lesz, a dobogón mégis inkább úgy viselkedett, mint aki felfogni nem tudja, és elhinni sem akarja, hogy sikerült.

Mikaela Shiffrin – Fotó: AFP

Mostanság is képes úgy a rajtkapuba állni, hogy azt érzi, elfelejtett sízni, majd néhány másodperccel később szélvészsebesen hódítja meg a pályát, a hegyet.

Megjelent a símagazin!

Síelés 2020–2021 magazinunkban hosszabban is írunk a Mikaela Shiffrin kiemelkedő pályafutásáról. Az újságárusoknál már kapható 84 oldalas magazint emellett a Covid-mentes síelés, külföldi körkép, divattörténet, gasztrotipp és sok egyéb sícikk is színesíti.

Mikaela Shiffrin története a tengerentúli Colorado államban, a síparadicsom Vailben kezdődött. Akárcsak bátyja, a kétéves szőke kislány is az autófeljárón tette meg az első tétova „sílépéseket”, majd a szülők hóval fedett golfpályára vitték, hogy aztán igazi sípályára kerüljön.

Apropó, „ősök”: Mikaela sorsa tényleg meg volt írva, hiszen egy kórházban megismerkedő szülei (Jeff aneszteziológusként, Eileen nővérként dolgozott Bostonban) maguk is síeltek. Az édesanyja később mentora, tanára, edzője lett, ma is tagja a stábnak. A szülők labdarúgással, tenisszel és szörffel próbálták megtalálni az egyensúlyt a több ezer, sílécen töltött óra között. Igyekeztek a sportág szeretetére nevelni Shiffrint, hogy ne elsősorban az eredményekkel törődjön, hanem szabadon síeljen.

A csúcsig már-már megingások nélkül vezetett az út. Nagyjából tízéves lehetett, amikor megkérdezte a szülőktől, hogy mikor kezdhet versenyezni a világkupa-sorozatban. Erre csupán néhány esztendőt kellett várni, 2011-ben a legjobbak között találtuk (abban az évben minden idők legfiatalabb bajnoka lett a tengerentúlon), ő pedig magát a dobogó harmadik fokán a decemberi osztrák vk-versenyen, műlesiklásban.

Hamarabb szerzett vk-érmet, mint jogosítványt…

Két évvel később, 2013-ban már vb-t nyert kedves műfajában, s miközben az év nagy részét Európában, versenyzéssel töltötte, jó eredményekkel leérettségizett. Szocsiban olimpiai bajnok lett, és folytatódott a szárnyalás. Összesen 66 vk-győzelmet számlál, a 86-tal rekorder Ingemar Stenmark szerint Shiffrin – valószínűleg egyedüliként – száz diadal fölé jut majd.

Mikaela Shiffrin megállíthatatlan a sípályán – Fotó: AFP

Bár korábban úgy fogalmazott, ne kérdezzenek tőle vitás témában, mert nem akar vitára okot adó választ adni, ma már sokkal inkább szeret véleményt nyilvánítani. Szívesen emeli fel a szavát a nők egyenlő fizetése érdekében, miközben büszkén vallja, olyan sportág képviselője, amelyben nincsenek különbségek a pénzdíjazásban.

Ezt alátámasztja, hogy többször a legmenőbb férfi versenyzőket is megelőzve végzett a kereseti lista élén.

Az eredményei tekintélyt parancsolóak, emellett külseje is keresetté, kameraképessé teszi. Ennek is köszönhető, hogy bár az Egyesült Államokban az idényen kívül keveset szerepelnek a téli sportolók a médiában – a figyelmet a major ligák kötik le –, ő rendre felbukkan.

A neves Sport Illustrated sem tett még olyat, hogy nem olimpiai évben egyéni sportolónak szánja a címlapot – egészen márciusig. A sztori azonban a tervezettnél sokkal szomorúbban alakult: éppen a fotózás idején, Olaszországban kapta a sokkoló telefont, hogy édesapja súlyos sérülést szenvedett egy balesetben. Édesanyja és ő azonnal hazarepült, ám már csak az utolsó órákat tölthették vele. Ebből a helyzetből kellett összeszednie magát. Az életét meghatározó édesapja azonban fentről is erőt adhat, ráadásul aki hosszú évek óta egy elképesztően kiszámíthatatlan körülmények jellemezte sportágban teljesít elképesztően egyenletesen, annak nincsen akadály.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak
Kutyasportok Európa-bajnoksága Magyarországon
Megvolt a tesztelés az Adriai-tengeren, jöhet az Atlanti-óceán átevezése
Az utolsó emelkedőn „elfogyott a lába”, de megnyerte első ultratávú futóversenyét
Rekordidő alatt jutott fel Óceánia legmagasabb pontjára a brazil ultrafutó

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat
A magyar hegymászás legsűrűbb éve: a tragédiától a sikerig minden benne volt
Minőség, súly, ár és kényelem: szempontok és felszerelés a magashegyi túrázáshoz

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.