Pályasí, freestyle, freeride, túrasí, sífutás. Hallottad már ezeket a szavakat, de nem vagy biztos benne, mit is rejtenek? Most ebben segítek eligazodni, ugyanis mindegyikhez különböző felszerelésre és tudásra lesz szükséged.
A kezdetek kezdetén volt egy fából készült síléc, rajta egy szíj, amely egyszerű bőr túrabakancsot rögzített hozzá – ezzel közlekedtek a nagy hóban, majd az idő előrehaladtával elkezdték ezeket a felszereléseket fejleszteni.
Ahogy egyre fejlettebb technológiák és új anyagok jelentek meg az iparban, a síben is speciálisabbak lettek a felszerelések. Már nem lehetett ugyanazt használni lesikláshoz és sífutáshoz.
Aztán megjelentek a sípályákon is a modern eszközök, amelyekkel havat lehet készíteni és szép simává varázsolni a felületét. Innentől kezdték el a gyártók speciálisan kialakítani sífelszereléseiket, hogy optimális felhasználást biztosítson, és a legnagyobb élményt nyújtsa a síelőknek.
Lássuk a különbségeket!
Pályasí
Hol: géppel folyamatosan karbantartott pályán tudod használni, amely legtöbbször hóágyúzott, és felvonóval meg lehet közelíteni.
Sítudás: a kezdőktől a haladókig mindenkinek megfelelő, itt tudod a helyes technikát megtanulni és a sítudásodat továbbfejleszteni.
Felszerelés: egy középen elkeskenyedő, fordulékony (carving) pályasíléc és egy esésnél kioldó kötés, valamint egy jó tartású, merev falú sícipő kell hozzá.
Freestyle
Hol: a pályasíhez hasonlóan karbantartott pálya kell hozzá, amely kiegészül ugratókkal és félcsővel a különböző trükkökhöz.
Sítudás: már biztos léckezeléssel kell rendelkezned, hogy a különböző trükköket magabiztosan tudd kipróbálni.
Felszerelés: a léc eleje és hátulja is hajlított, hogy előre és hátrafelé is lehessen vele csúszni. A kötés és a bakancs teljesen megegyezik a pályasínél használttal.
Freeride
Hol: olyan terepeken van rá lehetőséged, ahol természetes hó található, és minden gépi beavatkozástól mentes. Néha felvonóval, de extrém esetben gyalog vagy helikopterrel közelítheted meg.
Sítudás: kifejezetten haladóknak ajánlott, nekik is olyan vezetővel, akinek van helyismerete. Ehhez már nagyon komoly egyéb felkészülés is szükséges, például lavinaismeret.
Felszerelés: a freeride léc hasonló kialakítású, de jóval szélesebb, mint a pályasí, hogy a puha hó tetején tudjon maradni. A kötés és a bakancs teljesen megegyezik vele.
Túrasí
Hol: szintén természetes hóval borított terület kell hozzá, de itt saját erőből, sível a lábadon gyalogolsz fel a hegyoldalra, hogy onnan lecsúszhass.
Sítudás: haladó tudásra lesz szükséged, de itt már nemcsak a sítudás számít, hanem az erőnlét is. Fizikailag igen megterhelő.
Felszerelés: a túrasí plusztartozéka egy úgynevezett fóka, amnelyet a léc talpára teszel a visszacsúszás ellen, amíg felmászol. A lesikláshoz ezt leveszed. A kötés pedig abban speciális, hogy a sarka kioldható a felfelé haladáshoz, míg a lecsúszáshoz fixálható.
Sífutás
Hol: szinte bárhol kipróbálhatod, ahol legalább 10 cm hó található. Nem kellenek hegyek, megfelel egy sík vagy dimbes-dombos hely is, de léteznek géppel karbantartott pályák is.
Sítudás: kezdőtől a haladóig minden szinten gyakorolható. Mindenki megtalálja a tudásának és edzettségének megfelelő terepeket és távokat. Talán legkönnyebb formája a sível való ismerkedésnek minden korosztály számára.
Felszerelés: Egy teljesen keskeny könnyű sífutóléc kell hozzá és egy olyan kötés, amely a cipő orrát rögzíti a léchez. A sífutócipő is könnyű – hasonlít egy utcai cipőhöz, hogy egyszerűen lehessen vele elrugaszkodni. Kétféle létezik: klasszikus és korcsolyázó stílushoz való.
Demény Endre, a Decathlon szakértőjének írása
(x)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!