A triatlon Ironman-világbajnokságok sorában 2020 és 2021 is hiátust jelentett, a koronavírus-járvány miatt egyik évben sem rendezték meg az eseményt, amely 1978-ban indult. 2019 után (amikor a német Jan Frodeno pályacsúccsal nyert a férfimezőnyben) jövőre visszatér a Hawaii szigetén található Konába, a formátum azonban megváltozik.
Október hatodikán a nők, nyolcadikán a férfiak következnek a 140.6 mérföldes távon, a vb-k történetében ez lesz az első alkalom, hogy nem egy nap alatt bonyolítják le a viadalt.
A változtatás azért lép életbe, mert a szervezők igazodni kívánnak a Covid-19-cel kapcsolatos állami, megyei és utazási korlátozásokhoz. Ötven-ötven női és férfi versenyző áll majd rajthoz, akik kiegészülnek a korosztályos sportolókkal. Az Ironman-szervezet bízik abban, hogy ez a formátum megfelelően alkalmazkodik a folyamatosan változó vírushelyzethez, ugyanakkor még növelheti is a sportág népszerűségét, még ha a fentiek egyelőre nem is tekinthetők véglegesnek.
A szokványostól az is eltérő, hogy a 2021-es világbajnokságot 2022-re tolták, május hetedikén rendezik meg az Egyesült Államok Utah államában található St. George-ban, ahol idén szeptemberben a fél távú, vagyis a 70.3-as vb-t bonyolították.
Függetlenül attól, hogy életbe lép a kétnapos rendszer, vagy visszatérnek a hagyományos formulához, az Ironman eltökélt abban, hogy újra Kona lehessen az állandó házigazda.
Ebbéli reményeit Diana Bertsch, az Ironman Group világbajnokságokért felelős alelnöke is kifejezte, hangsúlyozva, hogy történelmük fontos részét képezi a hawaii kisváros, és szeretné, ha minden évben visszatérhetnének oda. Noha a hosszú távú triatlon-világbajnokság megkérdőjelezhetetlen otthona Kona, St. George-dzsal is mindenki meg volt és van elégedve.
Hawaiijal szemben ott inkább a régi kerékvágásba visszatérést tartották szem előtt, egész évben nagy versenyeket rendeztek az államban, természetesen fokozott biztonsági protokollt alkalmazva. A sportolói közösség elégedett volt azzal, amit Utahban tapasztalt, összességében jobb helyszínnek is tartja, mint Hawaiit, mert több teret ad a versenyzőknek, egyszerűbb a logisztika, beleértve a szálláskeresést, miközben hasonlóan festői környezetben található, akárcsak az Ironman bölcsőjének számító sziget.
Utah barátságosabb is, merthogy a szigeten a helyiek gyakran rosszallón figyelik, hogy több száz sportoló jelenik meg az elzárt kis közösségben, amelyben összesen 15 000-en élnek.
A már visszavonult profi versenyző, Heather Wurtele amellett foglal állást, hogy a világbajnokság helyszíneit váltogatni kellene, mert ez jelentene igazi kihívást a triatlonistáknak. Ezzel kapcsolatban Bertsch annyit árult el, hogy több város is érdeklődött a szervezetnél, mert szívesen rendezne vb-t – a forgó rendszer a 70.3-as szakágban már bevett, és jól működik, de talán a közeljövőben még nem kell izgulnia Hawaiinak, hogy elveszíti privilegizált pozícióját.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!