Örökre a hagyományos sportórák mellett fog szólni, hogy szívósságuk mellett olyan jól néznek ki egy ing vagy zakó mellett is, ahogy egy okosóra sosem fog. Olyan karórában gondolkozol, amit valóban lehet hordani teljesítményorientált edzés, extrém sport közben? A Divatékszerbolt szakértő kollégái most összegezték, hogy milyen szempontokra kell hatványozottan odafigyelned a választáskor.
1. Könnyen olvasható számlap
Akár túrázunk az erdőben, akár siklóernyőzni készülünk, fontos szem előtt tartani, hogy rossz látási viszonyok között, hajnalban vagy ködben, az átlagnál nehezebb leolvasni a csuklónkról a pontos időt. A sportórák tervezői ezért különféle okos megoldásokkal könnyítették meg a számlap olvashatóságát. Például a Seiko férfi órák a saját szabadalmú, LumiBrite technológiával készülő, foszforeszkáló mutatóikkal a sötétben is jól láthatóak. Így a sötét, a hóvihar vagy a zuhogó eső sem foghat ki rajtuk!!
2. Vízállóság a valóságban
Hagyományosan a búvárórák jellemzője, de persze nem csak búvároknak lehet fontos, hiszen ez a teljesítményadat az óra tömítettségét jelzi, így egy hegyi patakon átgázolva vagy esővel, hóval dacolva is fontos lehet a vízállóság. A vízállósági paraméter egészen pontosan azt takarja, hogy hány méter magas vízoszlopnyi statikus nyomást volt képes elviselni az óra szerkezete a nyomásállósági teszteken. A búváróráknak vannak a legmagasabb sztenderdjei a tömítettség, vízállóság terén: egy Diver’s 100-300M jelzésű óránál már a több tíz méter mélységbe történő, légzőkészülékes merülésnél sem aggódnunk.
3. Strapabírás, ütés- és karcálló szerkezet
Ha egy órával nem csak társaságban szeretnél kitűnni, de zúzósabb helyekre is magaddal vinnéd, nem mindegy, hogy az óra üvege mennyire karc- és ütésálló. A hegymászáshoz készülő sportórák fejlesztésekor szem előtt tartották, hogy a hegyen dolgozóknak kiváló felszerelésre van szükségük, amelyek bírják a zord terepet. Egy szívós, zafír kristályüveg védelemmel rendelkező darabbal biztosra mehetsz: egy ilyen óraüveget a hétköznapi használatban lévő anyagokkal gyakorlatilag lehetetlen megkarcolni.
4. A testhez álló szíj kiválasztása
A bőr szíjak gyönyörűek és elegánsak, de hamar megkophatnak az időjárás viszontagságai közepette. Épp ezért jelent meg a sportórák esetében a szilikonszíj, ami egyszerűen lepergeti magáról a vizet vagy a nato-szíj, amely egy speciális szövetet takar. Ez utóbbi rendkívül erős, mosható, így nem kell aggódnunk miatta extrém igénybevétel esetén sem.
5. Digitális funkciók, mechanikus komplikációk
Azok az extra tulajdonságok, amelyek az időmérésen felül kapóra jönnek. A mechanikus órák esetében beszélhetünk komplikációkról, ezek ugyanis a klasszikus körmozgásból eredő tulajdonságok, amelyek az óra számlapján kapnak helyet. Ilyenek a különböző időmérések, riasztások, csillagászati- vagy hőmérések, a barométerek, az iránytűk és a magasságmérők.
A digitális órák esetében ugyanezeket már funkcióknak hívjuk és tovább bővülhet az extrák listája az időzónákkal, időjárás-előrejelzővel, légnyomásjelzővel, viharriasztással, számológéppel vagy akár egyéb fitneszfunkciókkal.
Ha a fenti szempontokon végigfutsz a saját sportod, hobbid szempontjából, akkor már pontosabban fel tudod majd mérni az igényeidet. Onnan pedig már egyszerű lesz megtalálni azt a modellt, amit ezt pontosan kiszolgálja és akár évtizedekig hűséges társad lesz a kalandokban! (x)
Fotók: divatekszerbolt.hu