A leggyakoribb sérülések és kezelésük

Az erdőt járva számos kisebb-nagyobb sérülés veszélyének vagyunk kitéve, ezért nem árt, ha előre felkészülünk belőlük, és tudjuk, mit kell tenni, ha velünk is előfordulna egyik-másik.

Bármilyen egészségügyi problémát szeretnénk elkerülni, a legegyszerűbben úgy tehetjük meg, ha megelőzzük. Nincs ez másképp túrázás esetében sem. A vízhólyag, a ficamok és egyéb bosszantó sérülések ellen előzetes odafigyeléssel rengeteget lehet tenni. Lássuk, pontosan hogyan:

Ficamok
Megelőzés: Ficamok esetében leginkább a bokára kell gondolni. A megelőzés érdekében azzal tehetünk a legtöbbet, ha olyan túracipőt vagy -bakancsot választunk, ami megfelelően védi a bokát. Túrázás közben, főként egyenetlen talajon emellett fontos figyelni azt is, hova lépünk. Egyensúlyunk, stabilitásunk megőrzése érdekében érdemes megfontolni a túrabot használatát is.
Kezelés: Bármilyen óvatosak is legyünk, a bokaficam lehetősége minden túrában benne van. Ha megtörtént a baj, négy dolgot mindenképp tartsunk be. 1. azonnal vegyünk le minden terhelést a lábunkról és pihentessük, amennyire csak tudjuk, hogy megelőzzük a helyzet további romlását. 2. hűtsük le a sérült bokát. Mivel jég jó eséllyel nincs nálunk, merítsük lábunkat hideg patakba vagy tartsuk egy forrás vize alá, ezt követően fogjunk egy ruhadarabot, nedvesítsük meg a hideg vízzel, és tekerjük a sérült testrész köré. 3. szorítsuk le. Száraz ruhadarabbal kössük át a bokánkat, de figyeljünk, hogy a kötés ne legyen túlságosan szoros, ne zárja el a véráramlást. 4. a földön fekve ügyeljünk rá, hogy bokánkat mindig a szívünk vonalánál magasabbra tartsuk. Ha kipihentük magunkat, és újra el kell indulnunk, támaszkodjunk túrabotjainkra vagy túratársainkra, hogy levegyük a terhet sérült lábunkról.

Vágások
Megelőzés: Erdőn-mezőn a növényzet jóvoltából nehéz elkerülni a vágási sérüléseket, bár ezek többnyire egyáltalán nem komolyak. A megelőzésért azzal tehetünk a legtöbbet, ha figyelmesen túrázunk, időben észrevesszük a belógó és az aljnövényzetben megbúvó ágakat, illetve egyenetlen talajon figyeljük lépéseinket, hogy ne essünk el.
Kezelés: A felületi sérüléseket elég, ha lefertőtlenítjük és bekötözzük. A mélyebb sérüléseknél akár az ér elszorítására is szükség lehet a vérzés elállítása érdekében. Használjunk övet vagy valamilyen ruhadarabot, és húzzuk nagyon szorosra a sérült végtagon a seb felett.

Vízhólyagok
Megelőzés: A vízhólyagok kialakulásának fő oka a nem megfelelően illeszkedő zokni és a cipő lehet. Utóbbinál figyeljünk arra, hogy pontosan a méretünk legyen, és előzetesen mindenképp törjük be. A zokni akkor jó, ha szorosan illeszkedik a lábra, nem csúszkál rajta. Fontos, hogy a nedvességet is megfelelően elvezesse, az izzadt lábfej ugyanis sokkal „fogékonyabb” a vízhólyagokra. Hosszabb túránál ezért nem árt, ha több váltózoknival készülünk és időnként lecseréljük azt, amit már órák óta viselünk.
Kezelés: Amennyiben van nálunk steril tű, szúrjuk ki a vízhólyagot, fertőtlenítsük le, majd ragasszuk le a későbbi kellemetlenségek megelőzése érdekében. Ha nincsen, amilyen szorosan csak tudjuk, ragasszuk le a vízhólyagot egy tapasszal, majd kötözzük be a későbbi irritáció csökkentése érdekében.

Egy kellemetlen vízhólyag (Fotók: AFP)

Dehidratáltság
Megelőzés: A szervezet megfelelő vízháztartásának fenntartásához egyszerű a trükk: túrázás közben igyunk minél többet.
Kezelés: Könnyű felismerni, ha szervezetünk a dehidratáltság állapotába lépett. Az átlagnál is sokkal szomjasabbak vagyunk, úgy érezzük, nincs energiánk semmihez, a vizeletünk színe sötétsárga, illetve a fejünk is fájhat. A kezelés hasonló a megelőzéshez: el kell kezdeni inni és rendszeressé tenni a folyadékbevitelt.

Rovarcsípések
Megelőzés: Meglehetősen nehéz a védekezés, főleg ha rovarok nagy raja vesz körbe bennünket. Szinte bármilyen rovarriasztó módszer működhet, de akár olyan sapkát is használhatunk, amelyen háló védi arcunkat a vérszívóktól.
Kezelés: Bármennyire is nehéz, álljuk meg a csípés vakarását, mert az csak tovább irritálja a bőrfelületet. Vigyünk magunkkal és használjunk krémeket a viszketés csökkentésére.

These might interest you

Comments

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Tartotta az éllovas tempóját, ez pedig ezüstérmet ért számára
104 országból neveztek futóturisták az idei Vivicittára
A síelés olyan, mint egy szívdobbanás
Váratlanul izgalmas küzdelemben lett második a Balaton Szupermaratonon
Idén nyáron ismét megrendezik a Patai Mátra-teljesítménytúrát

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Negyven év után ment fel a hegyen elhunyt édesapja hátizsákjáért két argentin nő
A „Svájci Gépezet” halálakor még a futballmeccsek is elcsendesültek
Az egyik legjobb magyar sziklamászó, aki felmászott a mennyország kapujáig

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.