Amióta a koronavírus-járvány elérte Magyarországot, és a kormány a szabadidősportokat érintően is életbe léptetett korlátozásokat, a teljesítménytúrák népszerűsége erősen visszaesett. Az előre tervezés bizonytalansága miatt sokan az instant körtúrák felé fordultak, amelyeket mindenki korlátozás nélkül, a neki legmegfelelőbb időpontban teljesíthet, mások a futás vagy egyéb kikapcsolódási formák felé mozdultak el. A hanyatlást a Magyar Vándorok Teljesítménytúrázó Egyesülete (MVTE) is megérezte, a szervezet legutóbbi teljesítménytúrája több mint másfél éve volt, a közkedvelt Piros 85 pedig 2020 után 2021-ben is elmaradt.
„Akármi is lesz, az egyesület nem szűnik meg, de nagy válságban vagyunk – mondta érdeklődésünkre Kimmel Péter, a Piros 85 főszervezője. – Keressük a megoldást, hogyan maradjunk a felszínen, így felvetődött, valakivel együtt rendezzünk, hogy ne rajtunk legyen minden teher. A lassan két éve tartó szünet mindannyiunkat megviselt, próbáljuk a csapatot különböző programokkal együtt tartani, de az ember óhatatlanul is elkezd sok mással foglalkozni. Ami engem illet, huszonhét éve kezdtem teljesítménytúrázni, 1997 óta aktívan részt vállalok a szervezésben.
Korábban meg sem fordult a fejemben, hogy egyszer félreállok, és hagyom az egészet, de a pandémia alatt más irányt vett az életem. ”
Arról, hogy mekkora munkát jelent egy olyan népszerű teljesítménytúra és futóverseny megszervezése, mint a Piros 85, Kimmel Péterrel már korábban beszélgettünk, ennek ismeretében nem csoda, ha a lelkesedés megcsappanásával elkezdett más megoldást keresni.
„Amikor egy-egy beszélgetés során elejtem, hogy nem folytatnám, mindig akad érdeklődő, de a Piros 85 átadása azért nem egyszerű folyamat. Több kell egy percnél ahhoz, hogy mindent átadjak, és szeretném, ha olyasvalaki folytatná, akiben nagyobb a lendület, mint bennem.”
A lendület önmagában persze nem feltétlenül lesz elég a jelenlegi járványhelyzetben, a probléma ugyanis az egész szabadidősportot érinti. A teljesítménytúrákon az érdeklődők száma erősen megcsappant, ami könnyedén veszteségessé teheti még a népszerű rendezvényeket is. Hogy mennyire rossz a helyzet?
„Amikor legutóbb megnyitottuk a nevezést a Piros 85-re, két hónap kellett hozzá, hogy annyi nevezés érkezzen be, mint korábban három nap alatt. Ráadásul a rendezvény közeledtével sem lehetett látni felfelé ívelő grafikont, megmaradt ugyanaz a langyos nevezési kedv. A legnagyobb probléma, hogy nem látni jelét a járványhelyzet tartós javulásának, és így nincs értelme szervezni.
Hogy őszinte legyek, felelőtlenségnek tartom, amit sok szervező csinál. Beszedik a pénzt, miközben lehet, meg sem tudják tartani a versenyt.
Nem látom értelmét annak, hogy a bizonytalanra kezdjünk el szervezni, ezért azokat a nevezési díjakat is, amelyek hozzánk beérkeztek, kérésre az utolsó forintig visszafizetjük.”
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM