Több mint 47 ezer szavazattal egy 350 éves Chudobínská-fenyő nyerte a 2020-as év fája versenyt. A fa Csehországban, a Svratka folyó bal partjának egyik sziklás nyúlványán található, nem messze a Vír-gáttól, és az alatta elterülő, elárasztott településről kapta a nevét. A völgy felett az év nagy részében erős szél zúg, az elpusztult falu lakói a hangot egy legendához kötik, hiedelmük szerint éjjel maga az ördög ül a fa alatt és hegedül.
A fenyő természetesen nemcsak a legenda miatt érdekes, szimbóluma annak, hogyan képes egy fa ellenállni a természet viszontagságainak. A helyi erdészet szakértői szerint bármennyire meglepő, a fa alapvetően jó egészségnek örvend, habár életereje évről évre csökken az utóbbi időszak egyre inkább elhúzódó aszályai és a tó vízszintjének ingadozása miatt. Amikor a tározóba sok víz áramlik, a fa gyökérzete szinte teljesen víz alá kerül, hosszan tartó szárazság esetén azonban alig jut valamennyi nedvességhez.
Ha Csehországban járunk és szeretnénk megnézni a Chudobínská-fenyőt, érdemes túrát tervezni a mindössze 5 kilométerre található mladeci barlangokhoz. Az 1921-ben felfedezett barlangrendszer hasadékos járatainak labirintusa és termei a Trestín-hegy mészkövének kimosódása következtében keletkezett. A földalatti termek cseppkövekkel és helyenként mésztufafolyásokkal is gazdagon díszítettek. A nagy paleontológiai és archeológiai jelentőségű barlang létezése már a régebbi időktől ismeretes, kőkorszaki emberi csontmaradványokat is találtak itt. További információ a barlangokról az alábbi oldalon található.
(Nyitókép: treeoftheyear.org)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!