December közepén adták át a Heves megyei Bátor községet érintő Bátor tanösvényt, amely 8.2 kilométer hosszan (219 méter szintkülönbséggel) kanyarog a helyi védettséget élvező Nagy-oldal körül. A kirándulók a túra alatt megismerkedhetnek a 165 millió évvel ezelőtt a tenger mélyén végbemenő vulkáni folyamatoktól a vidék korábbi gazdagságát megalapozó barnakőszéntelepek képződéséig tartó földtörténeti időszakkal, valamint a környék védett élővilágával, és bepillantást nyerhetnek a település csaknem háromezer évre, egészen a késő bronzkorig visszanyúló történelmébe.
A tanösvényről minden szükséges információ elérhető Bátor község hivatalos honlapján.
Túránkat az Országos Kéktúra (OKT) teljesítésével is összeköthetjük, amelynek 22. szakasza érinti az útvonalat, és ad lehetőséget a kitérőre.
A Bátor tanösvény fő vonzereje, hogy a könnyű terep révén gyerekekkel is bátran neki lehet vágni, valamint a környéken sok a látnivaló. Az út mentén kihelyezett 12 információs tábla részletesen bemutatja a környék élő, élettelen és kultúrtörténeti érdekességeit, a földtörténeti és biológiai ismereteken kívül elolvashatjuk a híres Vidróczki Márton történetét, akit a legtöbben mátrai betyárként ismernek – holott csak élete utolsó három évét töltötte a Mátrában, azelőtt Bátor környékén élte a betyárok cseppet sem egyhangú mindennapjait.
A tanösvény a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program támogatásával valósult meg Bátor község önkormányzatának megbízásából. A Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület együttműködő partnere a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és az Egererdő Zrt. Egri Erdészete volt.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!