Túrázók körében az egyik legáltalánosabb sérülés a vízhólyag. Kialakulását a nyomás, a meleg és a nedvesség mind elősegíti, a megelőzéshez azonban nem kell sokat tennünk, elég néhány apróságra figyelni!
A vízhólyag nem más, mint a bőr védekező mechanizmusa a hosszabb ideig fennálló külső behatás ellen. Túracipőnkben zoknink és bőrünk folyamatosan súrlódik egymáson, nagy vonalakban ez ellen jön létre a vízhólyag.
Nem kell nagy tudósnak lennünk, hogy kitaláljuk, min kell változtatni a megelőzés érdekében: cipőnkön és zokninkon. A cipő legyen betörve és pontosan a saját méretünk. A zokni szorosan illeszkedjen a lábunkra és vegyünk rá egy másikat is! Ezzel a megoldással elősegítjük, hogy a súrlódás nagy részét a külső zokni elnyeli, lábunk nem irritálódik.
Ha tapasztalt túrázók vagyunk, jól tudjuk, melyek azok a helyek lábunkon, ahol vízhólyagok a legnagyobb eséllyel kialakulhatnak. Hatékony megelőzési technika lehet, ha ezeket a helyeket valamilyen ragasztószalaggal leragasztjuk. Az érzékenyebb pontoknál, mint például a sarok, a ragasztószalag mellett használhatunk steril mull-lapot is.
Mivel a nedves zokni sokkal gyorsabban „összegyűjti” a vízhólyagokat, mindig tartsunk magunknál egy-két pár száraz zoknit, és szükség esetén váltsuk át.
Amennyiben a vízhólyag mégis kialakul, kezelésére alkalmazzuk a fánktechnikát. Egy adag steril mull-lapon vágjunk a vízhólyag méretének megfelelő lyukat, és ragasztószalaggal rögzítsük a vízhólyag köré. Ezt követően egy újabb adag steril mull-lappal fedjük be a vízhólyagot és ragasszuk le.
A tippek angolul az alábbi videóban találhatók:
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!