Vadkempingezni újra divat, vadkempingezni jó – de azért nem árt felkészülni a kihívásra.
Vannak olyan elvetemültek, akik a bivakolás, azaz a szabad ég alatti alvás sátor nélküli formáját kedvelik. Magam is ezen emberek közé tartozom, régebben gyakran töltöttem el az éjszakát egyetlen hálózsákkal felszerelve barlangokban, kilátókban. Ez a kempingezési mód kicsit több tapasztalatot igényel, de ha megszokja az ember, nagyszerű élmény lesz.
Több formája is létezik a nomád táborozásnak, a bivakzsákos a legegyszerűbb talán. A bivakzsák egy hálózsákra húzható, általában részben vízálló, de szellőző külső réteg, ami egyrészt jobban szigetel, másrészt megvédi a hálózsákot a nedvességtől, kosztól, sérülésektől. Ha ebben akarjuk tölteni az éjszakát, fontos, hogy jól megválasszuk a helyszínt, ahol alszunk. A kilátók erre a legjobbak, védenek az állatoktól, s részben a rossz időjárástól is.
A barlangok, sziklahasadékok is jók lehetnek, de ezeket már érdemes jobban megnézni, mielőtt alvóhelynek választjuk.
Mindössze néhány apró, de fontos részlet kell a szabad ég alatti, kényelmes alváshoz, úgymint: a hőmérsékletnek megfelelő hálózsák, bivakzsák vagy vízlepergető ponyva, derékalj, szúnyogháló, plusz takaró opcionálisan – ezekkel a kiegészítőkkel szinte bárhol kényelmes fekhelyet alakíthatunk ki.
A másik, egyre kedveltebb táborozási mód a függőágyas kempingezés. Kis tapasztalatszerzéssel és háttérismerettel ez talán a legkényelmesebb alvási mód a szabadban. Az alapja (természetesen) egy jó minőségű függőágy, azaz nem érdemes vele spórolni, a magasabb, nagyobb termetű embereknek hasznosabb kétszemélyes szerelést venni, hogy az tényleg kényelmes legyen. Többféle rögzítési mód létezik: az egyszerűbb a hevederes (ám ezek a megoldások általában drágábbak is), és vannak a kötéllel, karabinerrel rögzíthetőek, amelyek összeszerelése kicsit több ügyességet igényel.
A függőágyas alváshoz is kell derékalj, hálózsák vagy kisebb felfújható matrac, hogy ki melyiket választja, főleg az évszaktól és az egyéni ízléstől függ.
A függőágyazásnak van egy trükkje, mégpedig az, hogy nem teljesen egyenesen kell feküdni benne, hanem kicsit átlósan, akkor lesz igazán kényelmes, és akkor veszünk fel óriásbanán alakot. A rovarháló itt is jól jöhet, de vannak olyan modellek, amelyeknél ez az „extra” már be van építve a függőágyba.
Az eső és szél ellen sem árt védekezni, erre sokan előregyártott esőtetőket használnak, míg sokan mások vízálló ponyvát visznek magukkal, ami használható tetőként vagy szélfogóként is.
Amúgy a ponyva néhány vékony kötéllel és leszúró cövekkel sokoldalúbb, mint az esőtető. A túrabot is felhasználható egy ponyvasátor kialakításánál, de faágakat is használhatunk.
A jó nomád tábor összerakásához nem kell Bear Gryllsnek lennünk, az internet bugyrában számtalan leírás, videó található, amelyek segítségünkre lehetnek a kezdetekben.
Érdemes felkészülni, akár egy parkban gyakorolni a kemping kialakítását, hogy ne a terepen érjenek minket meglepetések.
Valószínűleg elsőre így sem lesz unalmas, mire minden a helyére kerül.
Felszerelés az egyéjszakás kalandozáshoz
Az egyéjszakás vagy többnapos túrákra ezt a néhány alapvető dolgot mindenképp érdemes magunkkal vinni.
– Működő mobiltelefon outdoortérkép-alkalmazással
– Fejlámpa/elemlámpa
– Elsősegélykészlet
– Kés, bicska
– Tűzgyújtó eszköz, papír vagy tűzgyújtó folyadék
– Térkép, túra GPS
– Esőkabát
– Túrabot
– Egy váltás ruha
– Vízálló ponyva, szúnyogháló
– Jelzősíp
– Több liter víz tárolására alkalmas eszköz
– Elegendő élelem, akár a tervezettnél plusz egy nappal többre is
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!