Az ördög a részletekben bújik meg, tartja a mondás, és túrázás szempontjából a túrazokni tökéletes példa ennek igazolására. Teljesítménytúráink során ugyanis hiába van a legkönnyebb, legjobban illeszkedő hátizsákunk, hiába vettük meg a legtartósabb, legkényelmesebb cipőt, egy apró részlet elrontása könnyen megkeserítheti az élményt.
Miért van szükségünk túrazoknira? Nos, az igazat megvallva, nem is fontos, hogy kifejezetten „túrás” legyen az a zokni, a lényeg, hogy semmiképp ne hagyományos pamutot húzzunk a lábunkra. Ennek legfőbb oka, hogy az nehezen szárad, a nedves lábfejen csúszkáló zokni pedig vízhólyagokhoz vezet. A túrázásra vagy terepfutásra kialakított zokniknak speciális igényeknek kell megfelelniük, ezeket a tervezéskor a gyártók mind figyelembe veszik.
A jó túrazokni:
– lehetőleg varrás nélküli, hogy minél kevésbé irritálja a lábat
– túllóg a lábbeli szárán, hogy az ne dörzsölhesse ki bőrünket
– kellően rugalmas a kényelem érdekében, de stabilan rásimul a lábra, nem mozog a cipőben
– szellőzik, azaz a láb izzadásakor keletkező nedvességet hatékonyan elvezeti
– párnázott, ami a komfortérzetet növeli és tompítja a talpat érő behatásokat
A „túrazoknitrend”, már ha létezik ilyesmi, manapság az ötujjasok irányába megy. Ezek a zoknik olyanok a lábon, mint kezünkön a kesztyű, minden egyes lábujjnak szabad mozgást biztosítanak.
A megoldás előnye, hogy így tovább nő a stabilitás, ráadásul állítólag a vízhólyagok kialakulásának esélye is nagyban csökkenthető.
A túrazoknik ára márkától és minőségtől függően általában 1000–6000 forint/pár között alakul, az ötujjas verziókért 2500–7500 forint/pár körül hagyhatunk ott a boltokban. A zoknik tartósságának megőrzéséhez érdemes fejben tartani egy szabályt: a mindennapi élethez felejtsük el, csak a túrázásainkhoz használjuk!