Mindenki valamilyen céllal indul túrázni. Ha nem teljesítménytúráról van szó, amikor egy adott útvonal meghatározott időn belüli megtételére kell törekedni, a legtöbben valamilyen csúcsot szeretnének meghódítani. Nem kell, hogy nagyon magasan legyen, országhatáron belül nem is nagyon lehet ilyen kihívásokat találni, az ellenben jó érzés, ha a hegytetőn kilátó fogad minket.
A magasról elénk táruló látvány minden fáradtságért kárpótol, garantálható a maradandó élmény. Az alábbiakban olyan helyeket gyűjtöttünk össze, amelyek biztosan nem okoznak csalódást, bármelyik évszakban vezessen is oda az utunk.
Erzsébet-kilátó, Budai-hegység
A főváros legmagasabb pontja a János-hegy tetején, 527 méter tengerszint feletti magasságban épült kilátó, amelyet 1910-ben adtak át, nevét Ferenc József feleségéről, a hazánkban közkedvelt Wittelsbach Erzsébetről, ismertebb nevén Sisiről kapta. A neoromán stílusú, kör alaprajzú építmény 23.5 méter magas, 100 lépcső vezet fel a legfelső szintre. Tiszta időben akár nyolcvan kilométerre is elláthatunk, kivételesen éles szemű látogatók a Magas-Tátra csúcsait is megpillanthatják. Megközelíthető a Zugligeti Libegővel vagy a Normafától gyalogosan.
Tv-torony-kilátó, Mátra
Hazánk legmagasabb pontján, az 1014 méter magas Kékes-tetőn 1981-ben épült meg a hozzá tartozó kiszolgáló épülettel. A 180 méter magas torony három részre tagolható: az alsó nyolcvan szint vasbeton, a felső nyolcvan acélszerkezetű, a legfelső húsz üvegszövettel merevített műanyag henger. Turistaként 45 méter magasra mehetünk fel, a belépés díjköteles. A tavaly felújított látogatható szakasz nagyobbik része zárt, itt található egy körpresszó is, ahol egy több ezer darabos palackgyűjteményt is megnézhetünk.
Prédikálószék kilátó, Visegrádi-hegység
Koller József Ybl-díjas építész tervei alapján két és fél éve adták át a Visegrádi-hegység 639 méter magas csúcsán, ami Dömösről és Dobogókőröl is megközelíthető. A betonalapon álló, tizenkét méteres fa építmény három, felfelé haladva egyre szélesedő teraszáról varázslatos panoráma nyílik az egész Dunakanyarra (lásd a fenti képet). A kilátó megfelel a kor követelményeinek, tetején két webkamerát helyeztek el, a környéken wifikapcsolat is elérhető, de tűzrakóhely, padok és asztalok is vannak a közelben.
Írott-kő kilátó, Kőszegi-hegység
A Kőszegi-hegység két ország területén fekszik, Magyarország és Ausztria irányából is látogatható a Dunántúl és Burgenland legmagasabb pontja, az Írott-kő. A kilátó elődjét 1891-ben fából építették, azt váltotta fel 1913-ban a most is látható kőépítmény, amely 1990 óta szabadon látogatható, 2010-ben felújításon esett át. Megközelítése többórás túrával lehetséges, de megéri a fáradtságot, hiszen több ország területét is megcsodálhatjuk a tetejéről. A kilátó az Országos Kéktúra nyugati végpontja is.
Magas-hegyi kilátó, Zempléni-hegység
Az 514 méter magasan álló építményből Sátoraljaújhely városa mellett gyönyörű kilátás nyílik Hegyalja, Bodrogköz és Szlovákia felé. Különlegessége, hogy a lelátóhoz egy 1332 méter hosszú pályán haladó libegőben ülve is feljuthatunk. A közeli kalandparkban bobpálya és két hegy közötti extrém drótköteles átcsúszópálya is található. A környéken járva mindenképp érdemes felkeresni a Megyer-hegyi tengerszemet.