Óvakodj az önkéntes útbaigazítóktól!

Ha nagyobb csoportban túrázunk, egy mindössze négy kilométeres körtúrán is elbizonytalanodhatunk, hogy merre is haladjunk. Főleg, ha egy túlságosan segítőkész idős néni is megpróbál ellátni jótanáccsal.

Múlt hétvégén a Szénás Kör legkisebb távját jártuk végig családosan, ezúttal azonban egy 4 éves fiú is tagja volt a társaságnak, így kis internetes keresgélés után úgy döntöttünk, a három felnőttből és két gyerekből álló társaság első közös túrája, a Dera-szurdokot, Pilisszentkeresztet és a Szentkút-forrást összekötő 4-5 kilométeres körtúra lesz. A kirándulás amellett, hogy remekül sikerült, a vártnál több kihívást tartogatott, valamint út közben bebizonyosodott a túrázás egyik nagy igazsága:

hallgass mindig a megérzéseidre (és kövesd az itinered)!

Csodás faragványokat is találhatunk a Szent-kút felé – Fotó: Csákány-Szilágyi Adrienn

A körtúrát egy interneten talált itiner-útmutatás alapján terveztük bejárni, de már az elején problémába ütköztünk, nem tudtuk egyértelműen beazonosítani a parkolót, ahol az autót hagyva, a Dera-szurdokhoz érve kezdetét vette volna a túra. Így autónkkal beértünk Piliszentkeresztre, ahol útba igazítást kértünk, és végül a helyi általános iskolánál tettük le a kocsit, valamint megállapodtunk, hogy az eredeti sorrendet felcserélve előbb a Szentkút-forrást keressük fel, és a Dera-szurdok végigjárása után érünk vissza az autóhoz.

A terv működött, a községben először a Mester utcára csatlakoztunk rá, jobbra egy hídon át a Pomázi utat kereszteztük, és a Szőlő utcát végigkövetve értük el az erdőt. A Szentkút-forrás innen széles ösvényen vezető kényelmes, húsz-harminc perces sétára található, utunkat a sárga kettős kereszt turistajelzés segíti. Lépten-nyomon szentképekre, porcelánokra, faragványokra bukkanhatunk, és éppen mire megszomjaznánk, el is érjük a Mária-kegyhelyet az iható forrással. Mivel kedvelt kirándulóhely, vannak, akik kifejezetten a vízért látogatják. Mérsékelten nagy forgalomra számítsunk, de van elég pad, hogy mindenki kényelmesen leülhessen, és szusszanhasson egyet. Így tettünk mi is, a forrásból feltöltöttük a kulacsokat, a gyerekekkel pótoltuk az energiát, és már indultunk is volna az itiner szerint írt irányba,

amikor egy néni ránk szólt, hogy forduljunk vissza, a Dera-szurdok nem arra van!

Gyerekekkel is érdemes végigjárni a körtúrát – Fotó: Csákány-Szilágyi Adrienn

A helyzet nem volt egyszerű. Bár az itiner szerint egyértelműen jó irányba indultunk el, a néni azzal érvelt, hogy a környéken él, és csak segíteni akar, valamint az útba igazító jelzések is rosszak. A kék kereszten ne a patak mentén induljuk el, hanem a jel folytatásának másik irányába, higgyük el, eljutunk majd egy sorompóig, ahol csak át kell menni az úton, és ott leszünk a szurdok bejáratánál. A néni szavainak és a társaságból érkező nyomásnak engedve végül a javasolt útvonalon indultunk el, hamar kiderült azonban, hogy a kék kereszt felmegy balra a hegyekbe, jobbra – ahol a szurdoknak lennie kell – pedig csak jelöletlen utak visznek. Az ellentmondást a családi kupaktanács oldotta fel. Mivel fogalmunk sem volt, pontosan merre mehet a jelöletlen út, az itiner szerint pedig egyértelműen a kék kereszt másik irányába kell haladni, visszafordultunk a forrásig, és rátértünk az eredetileg választott útra. Jól tettük!

A jelet követve sorompóhoz értünk, ahol balra megtaláltuk a főúttal párhuzamosan haladó erdei kis ösvényt, amelyen kényelmes, árnyékos helyen csak végig kellett sétálnunk. A forgalmas főúton átkelve pedig elértük azt a helyet, ahol a leírás szerint kezdeni kellett volna a túrát, a parkolót.

S hogy hol kellett volna lefordulni? Budapest felől érkezve Pilisszentkereszt előtt nem sokkal a „Természetvédelmi terület” táblánál.

A parkolóból már könnyű dolgunk volt, átmentünk egy fa hídon és Pilisszentkeresztig a kék sávot követtük. Megjegyzem, a túrát sokan gyerekbarátnak tartják, de ez csak félig-meddig igaz. A terep esős időben néhol nagyon csúszik, az ösvény itt-ott elég szűk, a szembejövő forgalom elől nem mindig könnyű félreállni, és vannak részek, ahol a patakon úgy kell átkelnünk, hogy a köveken egyensúlyozunk. Gyakorlott túrázók számára mindezek persze nem jelenthetnek akadályt, sőt csak fokozzák az élményt az egyébként varázslatos szurdokban, tíz év alatti gyerekekkel érkezve azonban érdemes váltócipővel és/vagy váltózoknival készülni, mert előszeretettel ugrabugrálnak a patak szélén – nálunk mindketten annak rendje és módja szerint bele is csúsztak a vízbe.

Kiérve a szurdokból is van még látnivaló – Fotó: Nagy Zsolt

A szurdokon forgalomtól függően nagyjából fél óra alatt lehet átsétálni, a végét kisebb pihenő jelzi padokkal és információs táblákkal. Innen Pilisszentkereszt már csak fél kilométer a kék sávon, a községbe beérve is kövessük a jelet, ami elvisz a Mester utcáig, onnan pedig már csak néhány lépés az általános iskola, ha az autónkat ott hagytuk.

Tipp: a túra végeztével érdemes felkeresni a közeli Hilda cukrászdát, nálunk a gyerekek kiérdemelték a fagyit, jómagam pedig ott ettem az utóbbi évek legjobb francia krémesét!

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak
Kutyasportok Európa-bajnoksága Magyarországon
Megvolt a tesztelés az Adriai-tengeren, jöhet az Atlanti-óceán átevezése
Az utolsó emelkedőn „elfogyott a lába”, de megnyerte első ultratávú futóversenyét
Rekordidő alatt jutott fel Óceánia legmagasabb pontjára a brazil ultrafutó

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat
A magyar hegymászás legsűrűbb éve: a tragédiától a sikerig minden benne volt
Minőség, súly, ár és kényelem: szempontok és felszerelés a magashegyi túrázáshoz

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.