Az idén is megrendezik Magyarország második legrégebbi teljesítménytúráját, a 39. alkalommal kiírt Gerecse 50-et. A dátum már végleges (április 18.), és a korábbi évekhez hasonlóan a klasszikus, ötven kilométeres táv mellett ezúttal is lehet harminc, húsz és tíz kilométerre nevezni. A regisztráció várhatóan február közepén nyílik meg, a pontos időpont január végén a gerecse50.hu honlapon és a túra közösségi oldalain lesz kihirdetve. Az online felületek előtérbe helyezése nem véletlen, a szervezők évről évre törekednek rá, hogy egyszerűsítsék a nevezés folyamatát.
„Harmadik éve a Magyar Természetjáró-szövetség felelős a teljesítménytúra megrendezéséért – mondja Rigler Szilvia, a túra egyik szervezője. – Sok változásra nem kell számítani a korábbi évekhez képest, apró finomításokon dolgozunk. A weboldalt mindig szeretnénk gördülékenyebbé tenni, a mai kornak megfelelően online rendszerbe vinni, amit csak lehet. Ennek része az is, hogy az idén már nem osztunk helyben oklevelet, hanem mindenki utólag töltheti le magának és nyomtathatja ki, ha szeretné. Tavaly a PET-palackokat szüntettük be, ebben az évben ezzel az intézkedéssel teszünk a környezettudatosságért.”
A finomhangolás a túra útvonalára is jellemző. A rendszeres teljesítők az előző évben a harmincas távon fedezhettek fel változást: egy nagyobb aszfaltos részt a szervezők bevittek az erdőbe, és a kedvező visszajelzéseknek köszönhetően az idén is lehet hasonló módosulás.
Esély mutatkozik arra is, hogy a leghosszabb, vagyis az ötvenes táv is változik, akár másfél kilométerrel is hosszabb lehet!
„A túra idáig rövidebb volt ötven kilométernél, így ez a bővítés éppen beleférne – hívja fel a figyelmet Rigler Szilvia. – Hogy miért van rá szükség? Tardosnál a piros kereszt egy szakasza eddig autók között, az aszfalton haladt, de a helyi természetjárók nemrég bevitték az erdőbe. Ha ragaszkodni akarunk a jelzéshez, az másfél kilométer pluszt jelent. A döntés még nem végleges, de könnyen lehet, hogy hamarosan az lesz.”
Az indulókat a korábbi évekhez hasonló ellátás (alma, zsíros kenyér) és frissítés (vízvételi pontok) várja minden távon, a leghosszabb távon indulók a célban meleg ételt kapnak. A környezettudatosság ez utóbbi esetben is fontos tényező.
Rigler Szilvia elmondása szerint a korábban osztott leves rengeteg műanyag hulladékot termelt, és sok szemét maradt utána, ezért az elmúlt évhez hasonlóan sült kolbász vagy virsli várja a sikeres teljesítőket.
S, hogy miért lett a Gerecse50 az ország egyik legkedveltebb teljesítménytúrája?
„Nagyrészt a hagyomány miatt. Magyarország legrégebbi ötven kilométeres túrájának harminckilenc év alatt hatalmas presztízse lett, sokan a gyermekeikkel, unokáikkal jönnek, és átadják a természetjárás szeretetét. A népszerűség további oka lehet az is, hogy a Gerecse a könnyen teljesíthető teljesítménytúrák közé tartozik, nincs benne nagy szintkülönbség. Van helyette sok látványos, romantikus rész, és mivel év közben ritkán kirándul erre nagy tömeg, jólesik évente egyszer bejárni.”
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2020 januárjában.)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!