Bárhová megyünk túrázni, alapvetés, hogy legyen nálunk elegendő víz. Előfordulhat azonban olyan szituáció – különösen a meleg nyári napokon –, hogy kifogynak a készleteink, a következő település kilométerekre található, de rábukkanunk egy forrásra. Igyunk belőle, ne igyunk belőle?
Ha előre felkészülünk, bármilyen vizet képesek lehetünk biztonságosan ihatóvá tenni, elpusztítva benne a mikroorganizmusokat, amelyek károsak lehetnek az emberi szervezetre.
A víz fertőtlenítésére több módszer közül választhatunk. Az egyik a víz átszűrése, léteznek olyan kisebb, túraboltokban vásárolható eszközök, amelyeket magunkkal vihetünk a hátizsákunkban. Ha nincsen nálunk ilyen, bármilyen porózus szerkezetű anyag megteszi, törülköző, gézlap vagy kávéfilter. A víz átszűrése ezek segítségével általában elég, arra mindenképpen, hogy eltávolítsa a nagyobb méretű szennyeződéseket, de ha ezt még mindig nem érezzük biztonságosnak, vannak további megoldások.
Szintén túraboltokban lehet kapni vízfertőtlenítő tablettát, amelyet a dobozra írt adagolás szerint kell alkalmazni, általában egy liter vízben egyet kell feloldani.
A tabletta kemikáliákkal, általában ezüstionokkal vagy klórral tisztít, de nem azonnal hat, elkeverése után akár 30–120 percet is várni kell ahhoz, hogy biztonságosan iható vizet kapjunk. Önmagában is használható, hatásfokát azonban tovább növelhetjük azzal, ha előtte valamilyen formában átszűrjük a vizet. A tabletta hátránya a mesterséges anyagok használata mellett, hogy furcsa, kesernyés ízt kölcsönöz a víznek, persze vészhelyzetben ettől könnyedén el tudunk tekinteni.
Megoldást jelenthet továbbá az UV-fény alkalmazása, az egyik legkedveltebb túrázáshoz is használható, könnyen hordozható fertőtlenítő Steripen néven kapható.
Működése egyszerű, csak bele kell tartani az UV-fényt kibocsátó részét a vízbe, ráadásul gyors is, hiszen fél liter vizet egyetlen perc alatt tesz baktériumoktól, vírusoktól és egyéb káros mikroorganizmusoktól mentessé. Hátránya, hogy elemmel működik, így érdemes mindig óvatosnak lenni, és tartani magunknál teljesen feltöltött pótelemet arra az esetre, ha a fertőtlenítőnk lemerülne. Kezelés előtt ráadásul a tablettás megoldáshoz hasonlóan szintén érdemes valamilyen módon átszűrni a vizet, hogy megtisztítsuk a nagyobb, szemmel látható szennyeződésektől. Az UV-kezelés ugyanis arra nem alkalmas, hogy a zavaros vízből kristálytisztát varázsoljon.
S, hogy mit tegyünk, ha a felsorolt vízfertőtlenítési módszerek egyikével sem tudunk élni? A vizet fel is forralhatjuk, igaz, ehhez tüzet kell gyújtanunk, valamint szükségünk lesz egy olyan eszközre (pl. üres konzerves doboz), amely bírja a meleget, valamint a tüzet sem szabad felügyelet nélkül hagynunk, és távozás előtt meg kell győződnünk arról, hogy megfelelően eloltottuk.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!