Magyarország története során először ad otthont a Techno293 szörfvilágbajnokságnak, amely egyébként elég nyitott szakág, az U13-astól az U15-ösön és az U17-esen át egészen az U19-es korosztályig terjed a széles paletta, sőt, utóbbi az ún. techno plusz kategória része, amelybe immár beletartoznak azok a felnőttek is, akik elég könnyűek ehhez az osztályhoz.
„Amikor megpályáztuk a világbajnokság rendezését, tudtuk, hogy legalább kétszázötven résztvevővel kell számolnunk, ebből végül csaknem százzal több lett – mondta Utassy Loránd, aki közel két évtizede tölti be a szövetségi kapitányi posztot a sportágban. – Így az az igény is egyértelművé vált számunkra, hogy két trapézpályát kell kiépítenünk, ami dupla személyzetet jelent, az ötfős nemzetközi zsűri viszont mindkét pályát elbírálja. Az egyiken az U17-es korosztály és a techno plusz versenyez, a másikon pedig az U13 és az U15, így volt logikus az elosztás.”
A magyar fiatalok kifejezetten jók és eredményesek ebben a szakágban, így akár éremnek is örülhetünk majd a világbajnokságon. A kapitány szerint a lányok között Bósza Borinak van leginkább esélye a sikerre, a fiúk között pedig vannak titkos esélyesek, de csak a végső nevezések után derül ki, ki miben indul.
Az U19-es world sailing vébén tizedik Morvai Bálintnak, a felnőttválogatott kerettag Kossovics Máténak techno pluszban szurkolhatunk, de mivel már nagyobbak és nehezebbek, igazán csak erős szélben érhetnek el jó eredményt. A szakember az esélyesek közé sorolja Gerlits Kristófot, aki éppen a testalkata miatt okozhat meglepetést, illetve az U17-es Jancsó Kristófot, aki évek óta a legjobb tízben végez a korosztályos világversenyeken.
„A nagy nemzetek közül az olaszok, a görögök, a spanyolok, az angolok és az izraeliek hagyományosan erősek, de mi, magyarok is rendre jó helyen állunk – fogalmazott Utassy. – Kifejezett erősségünk, hogy a Magyar Vitorlásszövetség hosszú idő után az utánpótlás-korosztályok támogatását tartja a legfontosabb feladatának, emiatt egyre több egyesület nevez versenyzőket a gyerekbajnokságokba, aminek most érik be a gyümölcse, egyre jobb utánpótlás-eredmények születnek.”
A kapitány szerint alapvető hátrányunk viszont az, hogy „tavi versenyzők” vagyunk, tenger híján nem ismerjük a nagyobb hullámokat és az áramlást, ezek megtapasztalása csak külföldi edzőtáborokkal lehetséges, ami viszont mindent megdrágít. Számos országban ráadásul az iskolai programban is benne van a szörfözés, így a gyerekek akár mindennap tudnak edzeni, ezen a téren többéves lemaradásunk van. Az azonban örvendetes fejlemény, hogy a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen windszörf szakedzői képzés indul.
„Hétfőn kezdődnek Balatonföldváron az éles futamok, az előrejelzések szerint jó lesz a szél, és néhány fokot lehűl az időjárás. Remélem, tizenöt-húsz futamot is sikerül megrendezni, a változó szélviszonyok miatt trükkös verseny lesz, minden adva van ahhoz, hogy parádés hetünk legyen!” – tette hozzá Utassy Loránd.
A Techno293 szörfvilágbajnokságot július 20. és 28. között rendezik Balatonföldváron. Az esemény honlapja: https://worlds2024.techno293.org
Fotók: Gerencsér Ambrus