Csaknem mínusz két Celsius-fokos hideg, jég és ötven km/órás szél – valljuk be, nem éppen ideális idő az úszásra. Persze az Antarktiszon ne is számítsunk arra, hogy olyan élményben lesz részünk, mint augusztus közepén a forró siófoki parton, és az sem véletlen, hogy mindössze tizennégyen indultak el az Antarctica Ice Kilometer Swim elnevezésű versenyen, amelyet a szélsőséges körülmények miatt két nap alatt teljesítettek – a dermesztő hideg ellenére csupán egy fürdőruhában és egy úszósapkában. A rend kedvéért gyorsan rögzítsük, hogy az első helyen a bolgár Petar Sztojcsev ért célba, ám minket most elsősorban a harmadik helyezett spanyol Diego López érdekel.
Ő ugyanis azzal, hogy végigcsinálta a nem mindennapi versenyt, a világon elsőként teljesítette a „Hét kontinens” kihívást, amelynek a lényege, hogy mind a hét kontinensen teljesíti a legnehezebb nyílt vízi úszóversenyt. Talán nem véletlen, hogy ezt hagyta utoljára.
Elsőként márciusban Ausztráliában teljesítette a 25 kilométeres Port to Pub versenyt; utána következett a Freedom Swim a Robben-szigettől Fokvárosig; majd a Titicaca-tó átúszása Bolíviában 3800 méter magasan; természetesen a híres La Manche-csatorna átúszása sem maradhatott el; aztán a kaliforniai Catalina-szigettől Long Beachig úszott, valamint Hongkongban tempózott tizenöt kilométert a Clean Half elnevezésű versenyen.
Aligha árulunk el nagy titkot azzal, hogy az antarktiszi verseny volt mind közül a legnehezebb, és persze egyúttal a legnagyobb élmény is Diego López számára, aki igazi világvándorként rengeteg országban élt már az elmúlt tizenöt évben – jelenleg New Yorkban lakik.
„Ez volt életem egyik legjobb vagy talán a legjobb élménye, beleértve mindent, nemcsak az úszást – áradozott, miután hazatért. – Nehéz szavakkal leírni, milyen érzés úgy úszni, hogy fúj a szél, állandóan esik a hó, kerülgetni kell a jéghegyeket, és közben folyamatosan az Antarktisz gyönyörű táját látod. Tényleg egyedülálló élmény. Rengeteget segített, hogy csapatban úszhattam, olyanokkal, akik hozzá vannak szokva a hideghez, és igazi jeges úszóknak számítanak. Büszke vagyok, hogy ebben a mezőnyben harmadik lettem, de az egyéni siker egészen addig nem ér semmit, amíg mind a tizennégy versenyző biztonságban haza nem ér.”
Nem mindennapi teljesítményével a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült, ám látva az elszántságát, nem lennénk meglepve, ha jövőre még ennél is nehezebb kihívást találna magának.