Gádorfalvi Áron: „Ebben a sportágban fanatikusnak kell lenned”

A múlt héten Techno293 szörfvilágbajnokságot rendeztek Balatonföldváron, amelyen edzőként részt vett a sportág hazai legendája, Gádorfalvi Áron is.

A Balatonon még sosem rendeztek akkora világversenyt, mint amekkora a múlt heti Techno293 szörfvilágbajnokág volt, amelyen három kontinens 19 országának 340 fiatal sportolója csapott össze U13-as, U15-ös, U17-es, U19-es és felnőtt kategóriában. A tavon szokatlanul erős volt a szél, ami nagyban hozzájárult a rendezés sikeréhez.

„Nagyon sikeres világbajnokság volt, és nagy szerencséje volt a rendezőknek és a versenyzőknek is, hogy ilyen szél volt, ami a jó verseny alapja – mondta Gádofalvi Áron, aki szörfösként 25-szörös magyar bajnok, 1996 és 2016 között hat olimpián képviselte hazánkat. – A parti rendezés is gördülékeny volt, sok kivetnivalót nem találok az eseményben, a megnyitótól kezdve rendben volt. Nem volt nagy terület ilyen sok embernek, mikor kimentek a vízre és visszatértek, de sikerült jól megoldani.”

Az Európa-bajnok és világbajnoki ezüstérmes Gádorfalvi edzőként maga is részt vett a világbajnokságon, egy négytagú csapatot hozott Siófokról Balatonföldvárra, köztük a lányát, az U15-ösök között ötödik helyen végző Gádorfalvi Dalmát, mellette a csapat tagja volt Ruttkay Panna Techno Plusban, Bakonyi-Tóth Rozi U17-ben és Cioffi Giovanni U13-ban.

„Először Atlantában indultam olimpián, előtte kezdtem szörfözni úgy nyolc-tíz évvel – fogalmazott Gádorfalvi. – A technika folyamatosan fejlődik, és ennek megfelelően a hajóosztályok változnak leginkább, sokban versenyeztem én is a pályafutásom során, az RS:X-től a Raceboardon át a Mistralig, most pedig itt vannak a repülő szörfök, a foilok.

Balatonfûzfõ, 2019
Gádorfalvi Áron
Fotó: Dömötör Csaba Nemzeti Sport

A technológia az, ami leginkább megváltoztatja a szörföt, mint sportágat, és persze hogy megfeleljünk a médiának, például az élő közvetítéssel és a GPS-szel, mert a látványosság, az emészthetőség és így az eladhatóság fontos szempont a sportágnak. Hogy a nézők közelről lássák és értsék, mi történik a versenyen.”

Bár felnőttek is versenyezhetnek benne, a Techno293 elsősorban utánpótlás-hajóosztály, a világbajnokságon pedig hatvantagú magyar válogatott indult, ami azt is mutatja, hogy megvan a sportág hazai háttérbázisa. Mivel az elmúlt években, évtizedekben – többek között Gádorfalvinak és Cholnoky Sárának köszönhetően – Magyarország szép eredményeket ért el szörfben, számos világversenyen, olimpián képviselte magát, így adódik a kérdés, ezekből a fiatalokból is kinőhet-e valaki?

„Ebben a sportágban fanatikusnak kell lenned ahhoz, hogy eredményt érj el – fogalmazott Gádorfalvi. – Amikor én versenyeztem, csak ezzel foglalkoztam, másképp már akkor sem lehetett. Az ma már alap, hogy magántanuló legyen valaki, ha ezt a sportot profi szinten akarja csinálni, hogy csak ezzel foglalkozhasson. Korosztályos szinten persze még nem ez a helyzet, az én lányom, Dalma például most ötödik lett, ami szép eredmény, de nem kellett érte túlzásba vinnie az edzéseket, szerintem évi negyven napot, ha szörfözik. Ha valaki tehetséges, hamar kijön, és a fiataloknál még a tehetség dominál jobban, és a korosztály nagyon gyorsan fejlődik. Az idősebbeknél, felnőtteknél ez megfordul, ott a szorgalom már sokkal fontosabb.”

Gádorfalvi szerint amikor valaki a felnőtt kategóriába lép, úgy 18–19 éves kor után a folytatás is költségesebbé válik, de aki akkor nem nyomja meg keményen, abból nem lesz semmi. Rengeteget kell utazni, egy profi kétszáz napot tölt a vízen.

Gádorfalvi Áron még megpróbált kijutni sorozatban hetedik olimpiájára, 2021-ben Tokióba, de végül nem sikerült neki, ma már csak itthon szokott elindulni versenyeken, vagy a téli időszakban, többre nincs ideje. Budaörsön él a családjával, de Siófokon van az általa vezetett Windsport Club központja, ott edzenek, versenyeznek és táboroznak a gyerekek.

Gádorfalvi Dalma Balatonföldváron

„A vébén itt volt a lányom is, de próbálom mindannyiuk teljesítményét szakmai szemmel nézni. Dalmával nehéz volt beszélni verseny közben, mert sok inger érte, és telítődött, nem szívesen beszélt senkivel – emlékezett vissza. – Egy edzőnek az a dolga, hogy a futam után megbeszélje a hibákat a versenyzőjével, de ez most nem volt könnyű, el kellett hozzá telnie egy időnek. Még fiatal, ilyen korban mindig új élmények jönnek, például már mondta, hogy menjünk az athéni Európa-bajnokságra, amiről eddig nem volt szó.”

Nehéz volt mindenkivel foglalkoznia, mert két pályán rendezték a versenyt, és mindkettőn voltak versenyzői, ugyanakkor nem azért foglalkozott Dalmával többet, mert a lánya, hanem mert neki volt a legjobb esélye jó helyezést elérni a versenyen.

„Mindig próbálom azt támogatni, akinek esélye van arra, hogy jó eredményt érjen el – tette hozzá Gádorfalvi. – Próbálom kizárni azt, hogy Dalma a lányom, igyekszem mindenkivel foglalkozni,

de ha több versenyzőm van egy eseményen, akkor általában az aktuálisan jobb helyzeteben lévőt próbálom kicsit többet támogatni, mint ahogy szerintem minden edző.”

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

A második napon abba akarta hagyni a futást, de a csapat miatt nem adta fel
Testvére tragédiája sokáig beárnyékolta a legendás Messner pályafutását
Felnőttként tévesen gyerekfutammal kezdte, mostanra már a páros Ub-teljesítés is megvan neki
Kosárlabda ez is, de palánkok nélkül és sajátos szabályokkal
A balatonfüredi hatnapos vb-n megdőlt a legendás Janisz Kurosz világcsúcsa!

Videók

Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla
Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon

Hegymászás

A szerencse nem más, mint utolsó tartalékaink mozgósítása – az Eiger krónikája
Sikertelen csúcstámadás és tragédia az első magyar Himalája-expedíción
A hegymászás hőskora: elsőre rögtön tíz magyar jutott fel egy nyolcezres csúcsra

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.