Napsütés, víz, hatalmas hullámok, gyönyörű tájak, bikinis lányok és kigyúrt férfiak. A legtöbb embernek elsőre ez jut eszébe a szörfözésről, azt viszont már talán kevesebben tudják, hogy a manapság már hatalmas népszerűségnek örvendő sportág valószínűleg Polinéziából származik. Legalábbis ez volt az eddigi, leginkább elfogadott elképzelés.
Egy olasz történész, Nicola Zanella ellenben azt feltételezi, hogy a szörfözés eredete Kínába vezethető vissza.
Először akkor kezdett el erre gyanakodni, amikor 2006-ban egy kunmingi buddhista templomban járva megpillantott egy domborművet, amely megvilágosodott buddhistákat ábrázolt. De nem ez volt az igazán érdekes, hanem az, hogy a középen álló alak pont úgy nézett ki, mint egy szörfös, az egyetlen különbség az volt, hogy deszka helyett egy hatalmas halon egyensúlyozott.
Az ottani szerzetesektől hiba próbált információt szerezni, mivel azt sem tudták, mi az a szörfözés. Mindössze annyit tudott meg, hogy a domborművön látható emberek Hangcsouban éltek. Több sem kellett neki, azonnal elmerült a kínai irodalomban, és
rátalált egy történetre, ami látszólag megmagyarázza a látottakat.
A történet egy ünnepségről ír, amelyen Szung császár és a nemesek szórakoztatására több száz borzolt hajú, tetovált bátor „vízi ember” száz és száz trükköt mutat be az óriási hullámokon a Csientang folyón, miközben a náluk lévő zászlónak még a rúdja sem lesz vizes. Emellett több olyan forrást talált, amely arra utal, hogy ezek az emberek eközben egy deszkaszerű tárgyon álltak. Miután a Szung dinasztia 960 és 1279 között uralkodott, ezért ha a feltételezés igaz, akkor ebben az időszakban Kínában már javában szörföztek. Ami biztos, hogy ennél régebbi utalás a sportágra egyelőre nincs. Persze elképzelhető, hogy valaki a közeljövőben felfedez majd egy újabb érdekes domborművet…
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!