Az 5. Téli Balaton-átúszásra több mint 120 nevező érkezett (négyszer annyi, mint a tavalyi, negyedik eseményre), a legfiatalabb résztvevő 18, a legidősebb pedig 67 éves volt. Az 1250 méteres távon a Balaton igazán hideg vize idén is kemény kihívás elé állította az indulókat, hiszen a táv teljesítése összetett fizikai és mentális felkészülést igényelt – derül ki a szervezők beszámolójából.
A 8.5 fokos vízben (6 fokos volt a levegő hőmérséklete) az indulók a Szántód és Tihany közötti 1250 m-es távot úszták le, de lehetőség volt rövidebb, 625 m-es, úgynevezett fél táv, illetve még kisebb távok teljesítésére is. A hideg vizes sportok iránti egyre nagyobb érdeklődést jelzi, hogy a nevezők száma idén is meghaladta az előző évek létszámát (duplájára emelkedett), ami mutatja a sportág rohamos népszerűségét Magyarországon.
A rendezvényt a Nemzetközi Hidegvíz Törzs Egyesület szervezte, amely kiemelt figyelmet fordított az úszók biztonságos rajtolására és célba érkezésére, illetve a verseny végén a visszamelegedés megkönnyítésére. A verseny alatt speciális vízimentőcsapat ügyelt az úszók épségére, és a célban lehetőség volt melegedésre, regenerálódásra is. Az esemény során nemcsak a fizikailag felkészült sportolók próbálhatták ki magukat, hanem azok is, akik most ismerkednek a hideg vizes úszás világával és csak rövidebb távon próbálkoztak.
Pesti Balázs, a Nemzetközi Hidegvíz Törzs Egyesület elnöke elmondta: „Ez az esemény nemcsak a jeges úszás szerelmeseinek adott lehetőséget egy felejthetetlen kihívásra, hanem tovább erősítette a hideg vizes sportok magyarországi jelenlétét. A növekvő résztvevői szám is azt bizonyítja, hogy egyre többen fedezik fel a hideg vizes mozgás élettani előnyeit.”
Az eseményt követően a szervezők bejelentették, hogy bár a 2024–2025-ös szezon az időjárás melegedésével lassan a végéhez közeledik, ősszel mindenkit várnak a következő szezon versenynaptárával és felkészülési lehetőségeivel. A 2025–2026-os szezonról annyit lehet előzetesen tudni, hogy a 6. Téli Balaton-átúszáson lehetőség lesz ún. ultratávra is, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi teljes táv (1250 m) dupláját is választhatják a versenyzők. Ezen felül az egyesület megszervezi a 2. magyar jegesúszó országos bajnokságot, és első alkalommal a jeges Balaton-átúszást, ahol nem lesz alsó vízhőmérsékleti határ. Ez azt is jelentheti, hogy a teljes távot (1250 m) a legrátermettebbeknek akár 1 fokos vízben is tudniuk kell teljesíteni.
Fotók: facebook.com/hidegviztorzs